Vědci diskutují o globálních proměnách trhu s bydlením

Vložil
ČTK
29.06.2009 22:45
Praha

Praha - Investice do rezidenčních nemovitostí na celém světě sice na jednu stranu rostou, na druhou stranu je však bydlení stále méně dostupné. Právě o těchto trendech na trhu s bydlením dnes debatovali vědci z celého světa na prvním dni mezinárodní konference ENHR 09 Prague - Changing Housing Markets. Přednášky a semináře probíhají na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze a potrvají do středy.
    Na konferenci se sjelo asi 350 ekonomů, sociologů, architektů či urbanistů z celého světa, kteří poukázali na tyto trendy a další faktory - jako jsou například etnická segregace či chudoba. Právě tyto faktory podle vědců zásadně ovlivňují hospodářský růst a udržitelný rozvoj společností. Tyto dopady se odborníci na bydlení snaží na pražské konferenci analyzovat.
    Problémy spojené s bydlením a hypotékami jsou aktuální právě nyní - tedy v době ekonomické krize. Například v USA se prodej nových rodinných domů v květnu meziměsíčně snížil o 0,6 procenta. Minulou středu to oznámilo ministerstvo obchodu. Prodej klesl na celoročně přepočtených 342.000 domů z revidovaných 344.000 domů v dubnu. V meziročním srovnání se propadl téměř o třetinu. Naopak u starších domů se prodej meziměsíčně zvýšil o 2,4 procenta na celoročně přepočtených 4,77 milionu a k jeho zvýšení došlo již druhý měsíc za sebou. Uvedlo to minulé úterý americké Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). Trh již podle NAR začíná pozvolna oživovat z těžké ekonomické recese, avšak oživení je zatím stále velmi křehké.
    I navzdory krizi neustále vznikají nové byty v rámci velkých developerských projektů. To se týká i České republiky. Například v Praze na Proseku zahájí společnost Skanska Reality výstavbu 237 nových bytů. Kolaudaci dalších 251 bytů chce v pražských Stodůlkách ještě letos v listopadu stihnout zase firma Sidi Czech Republic.
0 komentářů
přidat komentář