V Olomouci se testovaly lampy, kvůli výměně na Horním náměstí

Vložil
ČTK
28.03.2014 10:05
Olomouc

HŠH architekti

HŠH Architekti, Úpravy Horního náměstí v Olomouci, soutěž 1995, realizace 1998 - 2001, snímek Ester Havlová
Olomouc - Vedení olomoucké radnice společně s odborníky v noci testovalo v historickém centru města svítivost tamních lamp. Důvodem je to, že město chce stávající osvětlení na Horním náměstí do konce léta vyměnit. Stávající lampy totiž svítí málo a už léta jsou terčem kritiky. Radnice jejich intenzitu světla porovnávala se svítidly společnosti Philips Urbanstar, která jsou již instalována na spojnici mezi Horním a Dolním náměstím. Ta se však nezamlouvají památkářům.

    Během světelné zkoušky byly dva sloupy stávajících svítidel veřejného osvětlení Thorn vypnuty a následně rozsvíceny dva sloupy typu Philips Urbanstar. "Výsledky měření ještě nemáme, konzultovali jsme to však se znalcem, který prováděl odečet světla. Množství světla u nových lamp bylo asi dvojnásobné, svítily rozhodně více než ty stávající. Rozptyl světla byl rovnoměrný a jeho teplota byla příjemnější a komfortnější," řekl ČTK primátor Olomouce Martin Major (ODS). Výsledky měření by mělo mít vedení města k dispozici na nejbližší radě.
    Nové osvětlení typu Philips Urbanstar by mělo být umístěno na sloupech vysokých 5,3 metru. Radní zároveň zadali studii jeho svítivosti a souhlasili se zpracováním dvou projektových dokumentací. První zahrnuje výměnu stávajících 34 svítidel Thorn za svítidla Urbanstar, druhá řeší doplnění stávajícího počtu svítidel o čtyři lampy umístěné u každého průčelí budovy radnice.
    Záměr radnice instalovat lampy Philips se nelíbí Národnímu památkovému ústavu. Jeho zástupci tvrdí, že výměna nepřinese zvýšený světelný komfort a znehodnotí architektonické řešení. Lampy Philips by totiž byly podle nich umístěny v nevhodné části Horního náměstí a jejich světlo by rušilo pohled na radnici. S instalací těchto svítidel nesouhlasí ani architekti, kteří v 90. letech připravili projekt rekonstrukce Horního náměstí.
    Za tři desítky lamp Thorn radnice před 13 lety zaplatila devět milionů korun. Potíže s osvětlením Horního náměstí trvají již od doby jeho rekonstrukce. Lampy jsou po léta terčem kritiky kvůli nedostatku světla na řadě míst náměstí. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo i bezpečnostní kamery strážníkům a radnice musela koupit nové.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
WTF ???
Robert
28.03.14 11:57
To je překlep, nebo vtip?
Vít Blaha
29.03.14 01:45
NE
Miroslav Strnad
03.04.14 09:52
zobrazit všechny komentáře

Související články