Radnice nečekaně vyměnila lampy v centru Olomouce

Zdroj
Petr Běhal
Vložil
ČTK
13.09.2014 20:00
Olomouc

foto: Ester Havlová
Olomouc - Olomoucká radnice dnes nečekaně vyměnila lampy na Horním náměstí v historickém centru města. Dělníci původní svítilny odstranili a na náměstí postavili nové lampy Philips UrbanStar, které od loňska osvětlují sousední Dolní náměstí. Kvůli výměně lamp se radnice dostala do sporu s pražským architektem Janem Šépkou, spoluautorem rekonstrukce Horního náměstí. Soud kvůli tomu v červenci vydal předběžné opatření a výměnu lamp do vyřešení sporu zakázal.
    Primátor Olomouce Martin Major (ODS) tvrdí, že radnice mohla lampy vyměnit. Součástí předběžného opatření podle něj byla výzva, aby architekt Šépka do určitého data podal žalobu na zákaz neoprávněného zásahu do svého díla. "To se v daném termínu nestalo a předběžné opatření tak zaniklo. Již dříve schválenému rozhodnutí rady vyměnit osvětlení na Horním náměstí tak nebrání žádná právní překážka," napsal dnes Major na svém facebookovém profilu.
    S tím ale nesouhlasí Šépka, podle kterého radnice lampy vyměnit nemohla, protože žalobu podal v řádném termínu. Za porušení předběžného opatření soudu nyní podle architekta městu hrozí pokuta 100.000 korun a další finanční náklady s uvedením osvětlení do původního stavu. "Je to arogantní chování, které se podle mého názoru městu vymstí. Nevybavuji si, že by nějaké město tímto způsobem postupovalo proti soudu," řekl Šépka ČTK.
    Debatou, jak nejlépe osvětlit Horní náměstí, žije Olomouc už několik měsíců. Po dokončení rekonstrukce náměstí v roce 2001 se zjistilo, že tehdy instalované lampy Thorn málo svítí. Svítidla jsou už značně opotřebovaná. Radnice proto na jaře přišla s návrhem, aby v centru byly ještě letos rozmístěny lampy Philips UrbanStar. To se ale nelíbí památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí, kteří původně prosazovali lampy navržené v projektu opravy městského centra. Místo nich byly nakonec pořízeny sloupy Thorn, se kterými autoři projektu opravy Horního náměstí souhlasili.
    Šépka již dříve řekl, že instalací svítilen Philips UrbanStar by byla porušena autorská práva na opravu městského centra. Požádal proto o předběžné opatření a soud jej vydal. Radnice se proti předběžnému opatření odvolala. Major v červenci ČTK řekl, že město si nechalo vypracovat právní analýzu, podle níž usnesení soudkyně o předběžném opatření obsahuje několik závažných nedostatků.
    Šépka tvrdí, že se u soudu může domáhat zákazu výměny lamp či finančního odškodnění. Podle Šépky jsou původně navržené lampy o polovinu levnější než svítilny Philips UrbanStar, mají dvojnásobně větší světelný tok a jejich údržba není složitá. Právníci architekta upozornili, že lampy Philips ani není nutné na Horním náměstí instalovat, jelikož by stačilo opravit svítilny Thorn.
0 komentářů
přidat komentář

Související články