Architekt nesouhlasí s výměnou lamp na náměstí v Olomouci

Vložil
ČTK
27.05.2013 15:45
Olomouc

Petr Hájek
HŠH architekti

foto: Ester Havlová
Olomouc - Pražský architekt Petr Hájek, který je spoluautorem projektu rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci, nesouhlasí se záměrem radnice instalovat v historickém centru města nové pouliční lampy. Hájek dnes ČTK řekl, že kvůli tomu zaslal dopis olomouckému primátorovi Martinu Novotnému (ODS), kterého zároveň požádal o schůzku. ČTK zjišťuje vyjádření magistrátu.
    Radnice se po 12 letech rozhodla vyměnit veřejné osvětlení na Horním náměstí. Stávající lampy, které byly na tomto náměstí v historickém centru instalovány při jeho poslední rozsáhlé rekonstrukci, totiž podle odborníků neposkytují dostatečné osvětlení, o čemž se vedly vášnivé debaty hned po jejich zprovoznění v roce 2001.
    Hájkovi se nelíbí to, že město chce na Horní náměstí umístit lampy Philips Urbanstar, které mají po dokončení rekonstrukce osvětlovat sousední Dolní náměstí. Architekt míní, že vhodnější jsou lampy původně navrhované jeho ateliérem, které se v roce 2001 nelíbily některým radním a památkářům a byly nahrazen svítidly typu Thorn, což byl podle Hájka kompromis.
    "Dnes jsem odeslal dopis panu primátorovi, ve kterém jsem vyjádřil nesouhlas k záměru města Olomouce vyměnit lampy veřejného osvětlení na Horním náměstí za typ navržený pro Dolní náměstí," uvedl Hájek, který primátora požádal o další informace a schůzku. "Doufám, že se podaří najít společné řešení. V tento okamžik hrozí, že bude zásadně poškozena architektonická kvalita současné realizace vzešlé ze soutěže v roce 1995," míní Hájek.
    Radnice před chystanou výměnou lamp bude muset podle Hájka nejprve získat souhlas autorů projektu rekonstrukce Horního náměstí. "Mohlo by dojít k porušení autorských práv, který na tento prostor máme. Pokud by tam proti naší vůli chtěli instalovat nějaký typ osvětlení, který by tu věc poškodil, tak se samozřejmě budeme bránit," uvedl už dříve.
    Horní náměstí chce radnice vybavit novými lampami nejpozději příští rok, přičemž výměna osvětlení bude stát několik milionů korun. Nové lampy Philips Urbanstar vydávají mnohem více světla než původní, avšak podle Novotného by neměly narušit původní koncepci, která klade důraz na osvětlení historických domů lemujících Horní náměstí.
    Za 33 lamp Thorn radnice před 12 lety zaplatila devět milionů Kč. Slabé světlo na náměstí při zahájení zkušebního provozu v březnu 2001 oslepilo bezpečnostní kamery strážníkům. Radnice tehdy musela koupit nové kamery za 400.000 korun. Odborníci poté změřili intenzitu světla a potvrdili, že lampy málo svítí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články