V Mělníku objevili obrovský bývalý podzemní lom na opuku

Zdroj
Lucie Zikmundová
Vložil
ČTK
03.12.2011 12:45
Mělník

Mělník - Bývalý podzemní lom na kámen opuštěný zřejmě po první světové válce, o kterém dosud nikdo nevěděl, objevili náhodou v Mělníku v  lokalitě Na Kroupovci. Na pozemcích nad dolem, které město prodalo soukromníkům, by se měly začít stavět domy. Vedení města chce nyní zajistit, aby stavba byla bezpečná, sdělil ČTK starosta města Ctirad Mikeš (ČSSD).
      Územní plán s  výstavbou v lokalitě Na Kroupovci počítá, jde o zastavitelné území. "Lidé si v  dobré víře pozemky koupili, my dodatečně zjistili, že je pod nimi lom," uvedl starosta. Přišlo se na to ve chvíli, kdy vedení města začalo usilovat o  zpřístupnění známého lomu v Mělníku - Vehlovicích. Odborníci při pátrání v  báňských archivech objevili, že je v Mělníku další důlní dílo.
      Podle stavebního zákona musí stavebníci zabezpečit základy domů tak, aby se dalo nad důlním dílem stavět. To je pro vlastníky pozemků velká finanční zátěž navíc. "Obrátili jsme se proto na ministerstvo průmyslu a obchodu, které by mělo provést sanaci důlního díla tak, aby stavby a činnost nad dolem mohla probíhat," doplnil Mikeš.
      V místě také navíc vede komunikace. Sanace lomu na kámen je podle Mikeše odhadnuta na čtyři miliony korun. Město chce komplikovanou situaci řešit, aby zabránilo potenciálním problémům v budoucnosti. "Nemůžeme se tvářit, že když se nestalo nic uplynulých 70 let, tak se nic nemůže stát nikdy," zdůraznil starosta.
      V lomu se zřejmě pracovalo asi do roku 1920. "Sudetský vlastník byl pak v roce 1945 odsunut a nikdo z lidí, kteří dnes v  lokalitě bydlí, si na důlní dílo nevzpomíná," dodal Mikeš.
      Vehlovické podzemí vzniklo těžbou opuky. V zimních měsících slouží jako útočiště některým druhům netopýrů, například vrápence malého. Největší z komor má plochu srovnatelnou s velikostí fotbalového hřiště. Opuka se na místě zpracovávala v  kvádříky. Je pravděpodobné, že se tam těžba rozvíjela už od románské doby a že opukové kvádříky románské a gotické zástavby Mělníka pocházejí právě z Vehlovic.
0 komentářů
přidat komentář