V dubnu začne stavba rozhledny na Pekelném kopci u Třebíče

Vložil
ČTK
23.03.2014 17:10
Třebíč

Třebíč - V dubnu začne stavba rozhledny na Pekelném kopci poblíž Třebíče. Podlaha vyhlídkové terasy rozhledny vyrobené převážně z modřínu bude ve výšce 23,3 metru nad zemí. Špička rozhledny bude ještě o 3,2 metru vyšší. Stavba by měla být dokončena na podzim. Součástí projektu podpořeného Evropskou unií je také zřízení zázemí pro turisty v objektu Národního domu v centru města. ČTK to dnes sdělil mluvčí radnice Ivan Přibík.
    "Realizace obou částí projektu přijde včetně DPH dohromady na 12 milionů korun. Z toho deset milionů korun uhradí dotace od Evropské unie," uvedl.
    Nosnou konstrukci rozhledny vytvoří dva vzájemně se střídající otočené čtverce z modřínového dřeva, které je odolné vůči povětrnostním vlivům. Středem povede vřetenové schodiště s ocelovými táhly oplášťované nerezovou sítí. Hlavní schodiště se napojí podestou na menší vrcholové schodiště.
    K rozhledně povede nová značená stezka. Vycházet bude od polikliniky ve Vltavínské ulici. Na trase budou odpočívky s přístřeškem a lavičkami. Zázemí pro turisty mj. se sociálním zařízením vznikne adaptací prostor ve dvorním traktu Národního domu na Karlově náměstí.
    Podle místostarostky Marie Černé se podoba rozhledny na Pekelném kopci váže k místní pověsti, kdy svatý Prokop zkrotil ďábla, potom ho odhodil a ten dopadl na Pekelný kopec. Na to bude odkazovat nově zpracovávané logo s postavou pekelníka. "Kromě souvislostí s bazilikou svatého Prokopa bude mít rozhledna v sobě zakomponován i prvek z židovské kultury. Půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu," uvedla Černá.
    Na Třebíčsku už rozhledna s podporou EU vznikla na vrchu Mařenka, otevřena byla na podzim 2012. Letos se začne stavět rozhledna také na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Na Vysočině by jich mělo být jedenáct.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dotaz
Lubomír Hruška
25.03.14 07:40
zobrazit všechny komentáře

Související články