Ústřední pavilon výstaviště Flora se chystá na rekonstrukci

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
17.08.2012 10:00
Olomouc

Olomouc - Prostory kolem ústředního pavilonu Výstaviště Flory Olomouc obsadili archeologové. Jejich průzkum předznamenává rozsáhlou rekonstrukci, kterou by měl tento pavilon a jeho okolí projít do konce příštího roku. Investice si vyžádá kolem 300 milionů korun. Plány města pocítili první návštěvníci, kteří zamířili na největší a nejstarší českou květinovou výstavu Flora. Právě kvůli rekonstrukci se dění výstavy přesunulo na druhou stranu Bezručových sadů.
      Území, kde se má budovat nové výstaviště, nyní zkoumají archeologové z organizace Archaia Olomouc. "Koncem tohoto měsíce bude hodnocení nabídek stavebních společností, které se ucházejí o stavbu celého výstaviště. Předpokládaná cena se pohybuje na úrovni 330 milionů korun. Ale vzhledem k tomu, že trh stavebních prací je velmi turbulentní, myslím, že se dostaneme s cenou o 25 procent níže," řekl ČTK náměstek primátora Martin Major (ODS). Podotkl, že stavba je dotována z evropských fondů.
      Hlavní pavilon A olomouckého výstaviště, který je v provozu od roku 1967, by se měl dočkat komplexní rekonstrukce. Z objektu bude zachován pouze železobetonový skelet, ostatní části budovy budou vyměněny, protože jsou v nevyhovujícím stavu. Pavilon bude také dobudován, současně s novou výstavní plochou o rozloze 1090 metrů čtverečních vznikne nová správní budova s restaurací. Obě budovy budou propojeny spojovací lávkou. Město bude investovat i do zlepšení přístupových cest k areálu a vybudování parkoviště pro zhruba 100 osobních aut a 11 autobusů. Součástí investice budou opravy chodníků, kanalizace či veřejného osvětlení.
      Rekonstrukce pavilonu měla začít už loni. Zpozdily ji ale rozsáhlé přípravy, magistrát dokonce v polovině zpracování projektové dokumentace projekt zeštíhlil, uvedl Major. "Stavební práce by měly nyní začít v říjnu tohoto roku a měly by být dokončeny do konce roku příštího," doplnil.
      Opravy se dotknou především činnosti samotného výstaviště. Ukázalo se to už při dnešním otevření letní etapy výstavy Flora Olomouc, která se musela poprvé obejít bez svého ústředního pavilonu. Hlavní expozici pořadatelé přesunuli do pavilonu H. Návštěvníci však byli ke změnám tolerantní.
      Výstaviště Flora Olomouc patří stejnojmenné akciové společnosti, jejímž stoprocentním vlastníkem je město. Historie výstaviště se datuje od roku 1966, kdy rozhodnutím Okresního národního výboru v Olomouci vznikla rozpočtová organizace Olomoucké výstavní sady.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Rekonstrukce-Flora Olomouc-pavilon A"
Nadlečka
10.09.12 09:46
zobrazit všechny komentáře

Související články