ÚOHS se kvůli tendru k vile Tugendhat obrátil na NSS

Zdroj
Lukáš Sapík
Vložil
ČTK
04.12.2006 14:30
Brno

Brno - Tendrem na projektovou dokumentaci k opravě brněnské vily Tugendhat se bude zabývat Nejvyšší správní soud (NSS). Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který výběrové řízení opakovaně schválil, dnes podal kasační stížnost na rozhodnutí brněnského krajského soudu. Novinářům to řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. Podle krajského soudu byl tendr v rozporu se zákonem a antimonopolní úřad ho má znovu prověřit.

    Oprava brněnské památky UNESCO byla několikrát odložena, podle posledních informací nezačne dřív než v létě 2007. Přes zimu bude ovšem potřeba zajistit statiku objektu. Rekonstrukci za téměř 200 milionů zdržely mimo jiné i spory kolem vítěze tendru na projekt. Na výběrové řízení si stěžovali neúspěšní uchazeči, ÚOHS jim však opakovaně nevyhověl.
    Až brněnský krajský soud nedávno rozhodl, že magistrát udělal chybu, když při posuzování nabídek nevyřadil vítězné sdružení v  čele s firmou Omnia. Nyní se tak bude případem zabývat zvlášť antimonopolní úřad a zvlášť NSS. Soud rozhoduje o verdiktu nižší instance, buď názor krajského senátu potvrdí, anebo zruší. V takovém případě by museli krajští soudci vydat nový rozsudek.
    Nezávisle na tom se bude tendrem znovu zabývat ÚOHS. "Soutěž už zrušit nemůžeme, značná část z té smlouvy už je naplněna," vysvětlil Pecina. Málo pravděpodobné je i to, že by město dostalo pokutu, protože smlouvu podepsalo právě na základě původního verdiktu, a tedy v dobré víře, že koná správně. "Pravděpodobně to tedy uzavřeme s tím, že byl porušen zákon," doplnil Pecina.
    Podle architekta Jana Sapáka, který v tendru na dokumentaci neuspěl, nemůže NSS rozhodnout jinak než krajský soud. Proti novému verdiktu ÚOHS se budou moci neúspěšní uchazeči opět odvolat. Nejprve k Pecinovi, poté znovu ke krajskému soudu.
    Město, kterému vila od roku 1994 patří, ještě před volbami zrušilo původní výběrové řízení na dodavatele stavby. Brněnští zastupitelé se zatím nedokázali shodnout, kolik na rekonstrukci funkcionalistického domu dají. Rada ještě v čele s ODS doporučila zastupitelstvu zvýšení nákladů ze 112 na 170 milionů korun. Opozici, tedy většině současné koalice, se ale nová cena zdála vysoká.
    Ve vile se bude rekonstruovat téměř všechno, včetně staticky narušených základů. Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Projekt má dům uvést do původní historické podoby.
0 komentářů
přidat komentář

Související články