U hradu Špilberk v Brně vznikne prostor pro sochařská sympozia

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
29.07.2009 15:30
Brno

Brno - V parku obepínajícím brněnský hrad Špilberk vyčlení jeho správci prostor, kde by se mohla konat například sochařská sympozia. Na pořádání podobných akcí by se hodily zahrady pod hradbami. Dnes nejsou v  nejlepším stavu, radní na poslední schůzi schválili jejich obnovu. Až skončí, mohly by se využívat podobně jako Tyršův sad v centru Brna. Na noc by se uzamykaly, přes den by byly přístupné veřejnosti, řekla dnes ČTK vedoucí magistrátního úseku rozvoje města Olga Nováková.
    Zahrady se nacházejí v  jižní části parku vedle správní budovy Veřejné zeleně města Brna. Obepíná je plot, který se odemyká v pracovní době. Bez potíží by je tak bylo možné využívat jako prostory otevřené jen po část dne.
    Obnova zahrad přijde na dva miliony korun. V ceně je zahrnuta oprava cest a zpevněných ploch, veřejného osvětlení a také fontány, která na místě dnes je, vypočítala Nováková.
    Podle Novákové dnes v rozsáhlém parku kolem hradu Špilberk není jediný prostor, který by bylo možné podle potřeby otevírat veřejnosti a zamykat na noc před nezvanými hosty. Šlo by tak ještě používat část venkovních pozemků kolem objektu Hlídka 4, které jsou oplocené, pokud by se spolu s ním zrekonstruovaly. "Tento areál je ale poměrně malý," uvedla Nováková.
    Obnova zahrad je další investicí, jíž chce město dovršit celkovou obnovu parku kolem Špilberku. Má skončit v roce 2011, kdy Brno oslaví 150. výročí jeho založení. Zahradníci, dlaždiči i odborníci na vodní prvky a fontány tam pracují několik let, za tu dobu se upravila celá východní část u Husovy ulice a z velké zčásti i jižní strana k Pellicově ulici. Obnova zeleně, cest i osvětlení čeká ještě severní část parku.
    Park kolem hradu Špilberk má atraktivní polohu v  bezprostředním centru města. Unikátní je i tím, že jako prstenec obepíná celý vrchol špilberského kopce.