Terezín je napůl opuštěné město

Vložil
ČTK
06.05.2010 18:00
Terezín - Pevnostní město Terezín na Litoměřicku je v posledních dvou desetiletích napůl opuštěným městem. Starostka Růžena Čechová ČTK řekla, že sem sice přijede za rok kolem 300.000 turistů, ale ti zde nezůstávají. Mnoho budov ve městě je tak prázdných a zdejší populace stárne, protože se sem nestěhují mladí lidé. Radnice doufá, že pomohou peníze, které na rekonstrukci města dá v příštích letech Evropská unie.
    Podle starostky je sice v  Terezíně velké množství prázdných budov, které opustila na konci minulého století armáda, ale chybí zde byty, do kterých by se lidé stěhovali. Vysvětlila, že předělat staré a památkově chráněné kasárenské objekty na byty je nesmírně drahé, pro developery prý vyjde levněji postavit domy nové. Radnice nemá na stavbu nových pozemky, uvnitř městských hradeb se stavět nedá a v okolí města je většinou soukromá zemědělská půda.
    Lidé mají v Terezíně problém najít i  práci. Největším zaměstnavatelem zde v minulosti byla armáda, po jejím odchodu ale pracovní příležitosti zmizely. V armádních objektech je dnes jen několik soukromých dílen, například autoservisů.
    Pomoci má městu dotace 500 milionů korun z fondů Evropské unie, za kterou se v následujících třech letech zrekonstruují čtyři historické objekty. V budovách Kavalír 2, Retranchement 5, Dělostřeleckých kasárnách a Jízdárně budou především muzea a historické expozice.
    Starostka také doufá, že vyjde snaha o zapsání městské pevnosti na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. To podle ní může do města přinést nejen další peníze, ale přilákat i mnohem více turistů. "Na obnovu poničených budov půl miliardy nestačí, třeba je několika miliard," uvedla. Podle ní ale opravené budovy a instituce, které v nich vzniknou, pomohou rozvinout služby. Tím vzroste počet pracovních příležitostí a město se stane atraktivnějším.
0 komentářů
přidat komentář

Související články