Na jednání vládní komise byl představen plán záchrany Terezína a Josefova

Vložil
ČTK
26.04.2023 19:05

Terezín / Jaroměř - Na jednání vládní komise na půdorysu tří ministerstev - pro místní rozvoj, financí a kultury - byl dnes představen plán záchrany pevnostních měst Terezín na Litoměřicku a Josefov patřící pod Jaroměř na Náchodsku. Dokument bude zaslán starostům obou měst i hejtmanům Ústeckého a Královéhradeckého kraje k připomínkování. Jako první by se měly opravit čtyři objekty v Terezíně a dvě budovy v Josefově. O konkrétních částkách se nejednalo. ČTK to řekl ústecký hejtman Jan Schiller (ANO).


"Nebylo to úplně konkrétní, že by to bylo k prvním investicím. Na stole je tam teď plán toho, jak by se měla koncepčně zachránit pevnostní města Terezín a Josefov," uvedl Schiller. Doplnil, že k dokumentu se zatím podrobně vyjádřit nemůže, protože ho dnes viděl poprvé.

Na schůzce připomněl havarijní stav Žižkových kasáren v Terezíně, kde se propadla střecha. "Jsou sice mezi prioritami na prvním místě, tam by se mělo začít, nicméně nám na lednové schůzce bylo přislíbeno, že budeme řešit stav střechy, to se dnes nedělo," uvedl Schiller.

Ústecký kraj už zahájil kroky k výběru projektanta na opravu střechy. Schiller opakovaně upozorňuje na to, že kraj nenechá projektovou dokumentaci zpracovat, pokud nebude mít jistý zdroj financování. Projekt bude kraj stát 20 milionů korun, časem se ale stav objektu může ještě zhoršit, a tak hrozí, že se projekt nevyužije. Nedávno se zřítila střecha i u sousední zbrojnice, také tato stavba patří mezi ty, které potřebují opravu co nejdřív.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v úterý na dotaz ČTK řekl, že investice mohou přijít až na deset miliard korun. "To skutečně nemůže stát uvolnit jednosměrně. Pojďme tedy jít podle těch věcí, které hoří nejvíce. A já věřím v národní plán obnovy, kde budou skutečně miliardy na projektovou přípravu. Tam musí přijít jasná koncepce, investiční záměr," uvedl Bartoš.

Jednání se dnes účastnil také starosta Terezína René Tomášek (RESET), který ale informace k financování očekával. "My jsme čekali, že se dozvíme nějaké cifry, žádné jsme se nedozvěděli," řekl ČTK po jednání. Doufá proto, že se náklady oprav budou projednávat na příští schůzce. Kdy se uskuteční, dnes řečeno nebylo. Plán záchrany památek ještě bude projednávat vláda.
0 komentářů
přidat komentář

Související články