Šumavská Modrava chce stavět obecní rodinné domy

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
02.09.2009 13:45
Plzeň

Modrava (Klatovsko) - Zhruba 24 obecních bytů v domech, dvojdomcích a rodinných domech plánuje postavit šumavská obec Modrava. Zaplatí to z vlastního rozpočtu. Může si to dovolit, do dostává miliony korun z daní několika movitých občanů, především miliardáře Zdeňka Bakaly. Radnice čeká, že postupně přiláká trvalé obyvatele a zdvojnásobí jejich počet na přibližně 150. První domy by se měly začít stavět i dokončit v příštím roce, řekl ČTK starosta Antonín Schubert.
    Letošní rozpočet Modravy je 56 milionů korun, mnohem více než u jiných srovnatelně velkých obcí. Schubert odhadl, že v průměru by se náklady na jeden byt mohly pohybovat mezi dvěma a dvěma a půl miliony korun.
    "Do obce dojíždí hodně pracovních sil z okolí, je tady velká poptávka po zaměstnancích, ale také velmi malá nabídka bytového fondu," konstatoval. Obec proto chce nabídnout bydlení lidem, kteří by se s rodinami trvale přistěhovali. Nemá zájem o stavbu rezidenčních či sezonních obecních bytů, ale bytů pro trvalé bydlení.
    "Na první rodinný dům se už projednává územní rozhodnutí, příští rok by se jich mělo začít stavět víc," řekl starosta. Rodinných domků pro jednu rodinu by mělo postupně vzniknout kolem deseti, zbytek plánovaných bytů by měl být v jednom až dvou bytových domech a dvojdomcích.
    Podpora bydlení není jediné, co Modrava trvalým obyvatelům nabízí. Poskytuje dotace na topení, na narození dítěte, na dopravu a podobně. Díky tomu je zájem lidí o bydlení na Modravě velký. Bydlet v obci chtějí přírodovědci i molekulární fyzici i lidé, kteří v okolí pracují - číšníci, servírky, kuchaři, dřevaři, řidiči či učitelé, uvedl starosta. Upozornil ale, že život v obci není jednoduchý.
    "Lidé si musí uvědomit, že všude je daleko - školy, zájmové kroužky, lékař, lékárna, obchody," vyjmenoval. Nejbližší o něco větší "civilizace" je podle něj městečko Kašperské Hory 25 kilometrů daleko a Sušice ještě o deset kilometrů dále. Do školy jezdí modravské děti do prvního stupně do deset kilometrů vzdáleného Srní, do druhého stupně pak až do Kašperských Hor nebo do Sušice.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
satelit na Modrave
vena
03.09.09 10:50
2 VENA
MUFNA
04.09.09 05:45
zobrazit všechny komentáře