Studie NK ukáže, jak nejlépe využít Klementinum

Vložil
ČTK
07.02.2009 12:35
Praha

Praha - Národní knihovna (NK) připravuje studii, která by měla navrhnout, jak je možné nejlépe využít současné prostory knihovny v Klementinu a v plánované přístavbě depozitáře v pražské Hostivaři. Ukázat by měla také to, jak je možné Klementinum rekonstruovat, řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Podle knihovníků je ale už teď jasné, že prostory Klementina nebudou knihovně v příštích letech stačit.
    Cieslar uvedl, že na vypracování studie se domluvilo ministerstvo ještě s bývalým ředitelem knihovny Vlastimilem Ježkem. Ten byl loni v září odvolán. "Expertíza zpracuje možné varianty využití Klementina, které bude revitalizováno a budou v něm třeba stavební zásahy," řekl mluvčí. Kvůli rekonstrukci Klementina údajně založil současný ředitel NK Pavel Hazuka expertní tým. Studie bude počítat i s rozšířením depozitáře v Hostivaři.
    Poté, co se z Klementina odstěhují fondy Státní technické knihovny, uvolní se další místa pro potřeby Národní knihovny. Podle knihovníků je to ale málo. "Pouze Klementinum nestačí. Hlavní prioritou Národní knihovny i nadále zůstává řešení prostoru pro poskytování služeb a uložení fondu," uvedla Eva Štanská z tiskového oddělení NK.
    Situaci zřejmě nezachrání ani hostivařský depozitář, přepravování fondů na Staré Město je totiž pomalé a vůči knihám nešetrné. Jedná se navíc o dočasné řešení, které neulehčí nedostatku studijních míst a prostoru pro zaměstnance.
    Nedostatek místa chtěla NK vyřešit výstavbou nové budovy. Vyhlásila kvůli tomu architektonickou soutěž, ve které zvítězil návrh nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického. Projekt ale nebyl dosud realizován, NK proto loni oprášila plán nového depozitáře v  Hostivaři, do kterého by se mohlo vejít 1,7 milionu svazků.
    Premiér Mirek Topolánek už dříve uvedl, že prioritou je oprava Klementina, teprve poté je možné jednat o výstavbě nové budovy. Bývalý ředitel Ježek chtěl Klementinum více otevřít - vedle knihovnické funkce chtěl knihovnu návštěvnickou a výukovou. Tento fakt ale narazil na odpor některých osob z akademických kruhů, obávali se toho, aby se z Klementina nestala turistická atrakce.
    Ve starém hostivařském depozitáři jsou uloženy čtyři miliony svazků, v Klementinu je dalšího 2,5 milionu. Vedení NK již několik let upozorňuje, že kapacity Klementina jsou nedostačující a krize s nedostatkem prostor prý může nastat už po roce 2010. Nový depozitář by mohl situaci zachránit do roku 2020.
    Výstavbu nové budovy NK podle Kaplického návrhu podporuje iniciativa Demokracie staví, která vznikla po architektově smrti. Její čtvrteční manifestaci v centru Prahy přišla podpořit více než tisícovka lidí. Iniciativa organizuje také petici, kterou podepsalo kolem 1500 lidí. V příštích dnech by měly být podpisové archy k dispozici v krajských městech a na webu sdružení. Na podporu realizace Kaplického návrhu vznikla také sbírka Nadačního fondu pro knihovnu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kdo je autor studie?
Petr Lešek
10.02.09 06:36
zobrazit všechny komentáře

Související články