Studenti ČVUT ve finále světové soutěže Solar Decathlon

Zdroj
Kateřina Rottová
Vložil
Tisková zpráva
01.02.2012 21:45
Tým ČVUT pod vedením studentů Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.

Jak to vypadá, když architekti závodí se sluncem? Nepotřebují k tomu atletické tretry ani stopky na solární pohon. Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami projekt řídí, zajišťují jeho financování a vlastními silami domy staví.

Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde se hodnotí v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Studenti prezentují své soutěžní domy veřejnosti a přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.

Letošní 6.ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Cílem prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA je propagace využití solární energie a nových efektivních technologií v architektuře a stavebnictví. 

 „Prostor, kde stěny, střecha, dokonce i nábytek jsou vyrobeny ze stlačeného vzduchu,.....prostředí se zdravým vnitřním ovzduším, kde budou lidé v přímém kontaktu se zemí a nebem...“, tak sní v roce 1958 o “vzdušné architektuře” francouzský umělec a performer Yves Klein.
V podání týmu ČVUT lze popsat koncept AIR HOUSE dvěma slovy: BOX – MEMBRÁNA. BOX jako odkaz na tradici minimálního bytu české architektonické avantgardy 20.let, prefabrikovaný a mobilní. MEMBRÁNA jako nosná konstrukce, high-tech, inteligentní kůže.
Návrh pracuje s kontrasty a propojuje je do nového a funkčního celku. Dům má minimální rozměry, přesto nabízí velkorysý obytný prostor a komfort. Pevný prefabrikovaný box kontrastuje s lehkou membránou, která se přizpůsobí potřebám uživatelů. Na jih se dům otevírá panoramatickým oknem, které propojuje interiér se stíněnou terasou, ze severu nabízí jen dveře pro vstup.
Dispozice je přehledná a funkční. V dřevěné části je integrováno technologické a sociální zázemí včetně spotřebičů a ložnice. Box je snadno transportovatelný, rozměry odpovídají velikosti přepravních kontejnerů. Na jeho konstrukci jsou použity masivní dřevěné panely, v Čechách oblíbená technologie pro CO2 neutrální  ekologickou výstavbu. Certifikát PEFC zaručuje použití kvalitního dřeva z lesů, kde se hospodaří trvale udržitelným způsobem. Jako tepelné izolace je zde použito ovčí rouno, tradiční, zdravotně nezávadný, přírodní materiál. 
Dřevěný box doplňuje lehká membránová konstrukce. Membrána jako "architektonická kůže" integruje veškeré funkce -  je nosná, tepelně izoluje, propouští světlo, vyrábí elektrickou energii, stíní. Samonosná konstrukce z polštářů ETFE membrány je navržena jako zdvojená fasáda. V prostoru mezi polštáři proudí vzduch, který je podle potřeby předehříván nebo ochlazován a pomocí klapek v exteriérové vrstvě dle potřeby regulován. Průsvitná membrána maximálně využívá přirozeného osvětlení a snižuje spotřebu elektrické energie a zprostředkovává nový a nezvyklý kontakt s okolím.
AIR HOUSE  využívá pasivní (orientace, energeticky výhodný kompaktní tvar)  i aktivní solární systémy. Na střeše dřevěného boxu jsou umístěny fotovoltaické panely a vakuové trubicové solární kolektory. Fotovoltaické články jsou integrovány přímo ve střešních membránových polštářích. Instalovaný výkon PV počítá s dobíjením elektromobilu. Stínění domu je reflexním potiskem membrány, jeho intenzita je variabilní a reaguje na světové strany. Masivní dřevěná podlaha přirozeně vyrovnává výkyvy tepelně-vlhkostního klimatu.
ETFE membrána je 100% recyklovatelná a další materiály jsou vybrány v duchu filosofie cradle to cradle. Použité přírodní materiály budou přirozeně zlepšovat kvalitu vnitřního prostředí a působit na všechny smysly člověka.
Vtip řešení BOX - MEMBRÁNA je v nízké hmotnosti domu, skladnosti, jeho snadném transportu a rychlé výstavbě - stačí rozložit a nafouknout. Využití se nabízí všude, kde se hraje o čas, pozemek a  konečně peníze. Bydlení pro mladý pár nebo seniory nebo přechodné bydlení při živelných katastrofách.
Koncepce domu AIR House, se kterým studenti Fakulty architektury a Fakulty stavební vstupují do klání univerzitních týmů, je jednoduchá a přesto novátorská. Účast týmu ČVUT v  Solar Decathlon 2013 bude jedinečnou příležitostí propagovat zelené technologiea stavění, ale také prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

Ing. arch. Kateřina Rottová

Více informací
k soutěži Solar Decathlon ZDE;
k projektu ČVUT ZDE;
Facebook Team Prague ZDE
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
to je smashing!
bob
16.02.13 12:45
zobrazit všechny komentáře

Související články