Stavební projektanti čekají růst zakázek o 7,3 procenta

Vložil
ČTK
15.09.2015 23:45
Praha

Praha - Stavební projektanti letos čekají růst zakázek meziročně o 7,3 procenta, růst by měly i tržby firem. Více investují veřejné instituce i soukromé firmy, vyplývá z nejnovější studie projektových společností zpracované společnostmi CEEC Research a Ruukki. Studii firmy dnes představily na konferenci ředitelů projektových společností konané současně s veletrhem For Arch.

    Většími optimisty jsou ředitelé inženýrských projektových společností, kteří očekávají růst zakázek o 8,4 procenta. Odkazují se na větší proinvestiční politiku vlády a připravované dopravní stavby. Naopak ředitelé kanceláří a ateliérů projektujících pro pozemní stavitelství jsou opatrnější a předpokládají růst o 6,9 procenta.
    "Očekáváme mírný nárůst v řádu pěti až deseti procent částečně vyvolaný proinvestiční politikou vlády. Efekt této politiky se projeví především v infrastrukturních projektech, například dopravních či inženýrských sítí. Oblast pozemního stavitelství, kterému se věnuje naše společnost, bude ovlivněna minimálně," soudí ředitel divize Projekce pozemních staveb společnosti K4 Petr Ščurkevič.
    Generální ředitel a předseda představenstva Sudop Praha Tomáš Slavíček uvedl, že letos zintenzivnila příprava dálničních a silničních staveb. "Je zde určitě znát i proinvestiční politika vlády. Příprava železničních staveb je v plném proudu již od konce roku 2012 a rovněž zde se projevuje proinvestiční politika vlády ve velkém množství zakázek na zhotovitele stavby," řekl.
    Tržby firem by ale měly růst jen mírně. Mohou za to nízké ceny realizovaných zakázek, které ředitelé označili za největší problém limitující jejich firmu v růstu. Tržby společností, jež projektují pro inženýrské stavby, stoupnou o 6,9 procenta, tržby kanceláří a ateliérů pro pozemní stavitelství vzrostou jen o 5,4 procenta. Růst výnosů potvrdilo 84 procent ředitelů projektových kanceláří.
    "Na rozdíl od předchozích let se realizují mnohem větší projekty, ať už v kancelářské nebo průmyslové výstavbě. Také se opět rozmáhá výstavba logistických center," podotkl Branislav Bačo ze společnosti Ruukki.
    Podle ředitele analytické společnosti CEEC Research Jiřího Vacka má trh krizi definitivně za sebou. "Sektor projektových prací pokračuje v nastartovaném oživení z minulého roku. Pomáhají mu zejména veřejné zakázky, ale pozvolna začíná přibývat i zakázek od privátních investorů. Výhled na rok 2016 ukazuje na pokračování tohoto trendu. Sektor bude dále růst," odhadl Vacek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články