Stavaři si stěžují na nízkou kvalitu projektové dokumentace

Vložil
ČTK
26.08.2015 17:35
Praha

Praha - Stavaři si stěžují na kvalitu projektové dokumentace, ta se zhoršila hlavně u investorů z veřejné správy. Čtyři z deseti projektů musely firmy kvůli závažným nedostatkům přepracovat. Kvůli tomu vzrostly náklady na výstavbu až o pětinu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví zpracované společnostmi CEEC Research a SGCP, divize Weber. ČTK má její část k dispozici.

    Aktuálně hodnotí kvalitu projektové dokumentace ředitelé stavebních firem jako podprůměrnou. Podle třetiny (32%) z nich se oproti předchozím rokům ještě zhoršila. Mírně nadpoloviční většina (55%) firem hodnotí kvalitu výstupů projektových firem za stejné jako doposud. Jen každá desátá (13%) stavební společnost si pochvaluje vyšší jakost projektů.
    "Projekty, podle kterých nyní stavební firmy realizují výstavbu, byly zpracovány v předchozích krizových letech. Ceny projektových prací byly tehdy na minimu, v některých případech i dumpingové, a to se samozřejmě projevilo na kvalitě projektů staveb, u nichž nyní probíhá realizace. Je to velice závažné téma s vysokým rizikem pro samotnou bezpečnost staveb," podotkl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.
    Předanou projektovou dokumentaci bylo nutné kvůli výrazným nedostatkům opravit až ve čtyřech z deseti případů (39%). Tyto opravy sebou v průměru nesly až 18procentní navýšení nákladů celé výstavby a bylo nutné je vynaložit tak, aby výsledné dílo bylo navzdory špatné projektové dokumentaci postaveno jako uživatelsky bezproblémové. O rok dříve se tyto vícenáklady pohybovaly kolem 12%.
    "Výběrová řízení na dodavatele stavebních prací, kde nejlevnější vyhrává, se stejnou měrou odehrávají na projekčním trhu. Výsledkem je, že v projektové dokumentaci je opravdu to nejnutnější. Pak se snadno stane, že chybí detaily, a to pak muže vest k řadě nepřesností," uvedl marketingový ředitel Saint Gobain Construction Products, divize Weber Robert Mikeš.
    Provozní ředitel společnosti Schindler Vladimír Steiner viní ze současného stavu hlavně investory. "Ti netlačí dostatečně na projektanty, aby podle jejich odevzdané práce bylo možno i projekty realizovat. Soutěžení na nejnižší cenu se logicky neustále projevuje v kvalitě výstupů," tvrdí Steiner.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
cena práce
palmexman
26.08.15 08:51
Kvalita PD
Lubomír Hruška
26.08.15 09:45
2 Karel
jen tak
01.10.15 11:02
zobrazit všechny komentáře

Související články