Projektantské práce se nebudou soutěžit na nejnižší cenu

Vložil
ČTK
10.03.2015 19:50
Praha

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce u některých typů zakázek zakázat soutěžit pouze podle nejnižší ceny. Šlo by například o práce projektantů či advokátní služby, řekl na dnešním Fóru českého stavebnictví náměstek ministryně pro místní rozvoj Ondřej Votruba. Změna má být součástí připravovaného zákona o zadávacích řízeních, který v příštím roce nahradí současný zákon o zadávání veřejných zakázek.
    Ministerstvo tím reaguje na sílící kritiku současného stavu, kdy veřejné instituce vybírají vítěze tendrů v drtivé většině případů pouze podle nabídnuté ceny. Například stavaři však upozorňují, že to vede k poklesu kvality staveb, některé ceny prý neumožňují jejich bezpečnou realizaci.
    "Evidujeme stížnosti na soutěžení na nejnižší cenu u některých projektů, typicky u intelektuálních prací, projektantů a podobně. Nyní připravujeme nový zákon o veřejných zakázkách, kterému říkáme zákon o zadávacích řízeních, a tam zřejmě v některých detailnějších typech projektů soutěžení pouze na cenu zakážeme," prohlásil náměstek Votruba, který má na MMR na starost veřejné investování.
    Podle něj půjde například o tendry na intelektuální služby, abstraktní práce, tvůrčí činnost, tvorbu designu, mediální záležitosti, projektantské práce či právní služby. "Kdo si nechá projektovat soukromý dům, tak si těžko vybere nejlevnější projektanty. Stejně jako při zastupování před soudem si člověk jen těžko vybere nejlevnější právníky," vysvětlil důvod plánovaných změn náměstek Votruba. Jakým způsobem resort takový výběr zakáže, neupřesnil.
    Zdůraznil však, že v žádném případě nezakážou porovnávat nabídky podle ceny. "To je nutné vždy. Ale jediné kritérium nejnižší cena, to opravdu není rozumné," dodal Votruba.
    Náměstek je smířený i s tím, že zadavatelé budou uvažované nařízení obcházet například tím, že pro vyhodnocení nabídek kritériu cena přidělí 99procentní váhu a zbylé jedno procento pak připadne na technické řešení. "Nicméně minimálně zkusíme to tam dát a uvidíme. Směr zůstane a ten bude říkat, že ne všechny projekty, které jsou nejlevnější, jsou také nejkvalitnější. Většinou to bývá naopak," tvrdí náměstek Votruba.
    Ministerstvo pro místní rozvoj nyní finišuje s přípravou paragrafového znění zákona, příští týden se má věcným záměrem zákona zabývat vláda. Do Poslanecké sněmovny chce resort zákon poslat letos na podzim. Kvůli evropským pravidlům musí zákon začít platit nejpozději 18. dubna 2016.
    Nový zákon o zadávacích řízeních, který reaguje na evropskou směrnici z loňského roku, reguluje postup zadavatele při výběru dodavatele. Určuje tedy podmínky zadávacího řízení. Naopak vůbec neřeší, co je to veřejná zakázka. Vymezuje pouze, co veřejná zakázka není. Zadavatelům zakázek dává větší pravomoci, nařizuje jim však postupovat transparentně a přiměřeně. Nesmí také obcházet povinnosti dané zákonem. Návrh zákona zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent z nyní platných 30 procent.
0 komentářů
přidat komentář

Související články