Spekulanti skoupili pozemky v okolí pražského okruhu

Vložil
ČTK
21.10.2010 21:20
Praha

Praha - Spekulanti podle informací serveru Aktuálně.cz skoupili stovky hektarů půdy v okolí připravované severozápadní části pražského dálničního okruhu. Ze záznamů na katastru nemovitostí vyplývá, že nejvíc parcel je nyní psáno na rodinu veřejnosti neznámého středočeského podnikatele Jana Čonky.
    Spolu se smlouvami budoucími si Čonka může připsat kolem 200 hektarů půdy v okolí Prahy, do jejich nákupu nákupu investoval podle svých slov "určitě přes 50 milionů" korun. Čonka, který v minulosti zprostředkovával nákupy pozemků i pro později zkrachovalý H-System, přiznal, že hlavní roli v  investicích hrál právě obchvat. Místní obyvatelé jsou ale přesvědčeni, že je jen tzv. bílým koněm, uvedl server.
    Obce i zástupci státu tvrdí, že spekulativním nákupům lukrativních pozemků, na nichž jejich majitelé v budoucnu vydělají stovky milionů korun, nemohli nijak zabránit. Obcím jejich rozpočty na nákup pozemků nestačí.
    Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková uvedla, že do schválení územního rozhodnutí nemohou nic nakupovat. "Do doby, než padne rozhodnutí, nemůžeme v podstatě nic," řekla serveru.
    Kudy přesně severozápadní okruh Prahy povede, není dosud definitivně jasné. Ve hře jsou stále dvě varianty. Jedna vede přes Suchdol, druhá je o  několik kilometrů dál na sever. Podle serveru Čonka nakupoval pozemky tak, aby nepřišel zkrátka ani v jednom případě. Pozemky má například v Husinci, Lichocevsi, Svrkyni, Noutonicích, Tuchoměřicích, Úněticích i v Suchdole.
    Dostavba celého pražského okruhu je zatím odložena. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zrušilo územní rozhodnutí právě pro stavbu severozápadní části okruhu, která měla protnout Suchdol. S výstavbou tohoto úseku nesouhlasil hlavní hygienik Michael Vít, jehož stanovisko si MMR vyžádalo.
0 komentářů
přidat komentář