Sněmovna: Za chodníky mají zodpovídat jen jejich vlastníci

Vložil
ČTK
18.02.2009 21:10
Praha

Praha - Za stav chodníků budou zřejmě zodpovídat jen jejich vlastníci. Sněmovna dnes schválila senátní novelu, která ruší odpovědnost majitelů domů za škody způsobené stavem přilehlých chodníků. Chodníky a hlavně jejich úklid v zimě by tak měly plně na starosti zpravidla obce. Novela se nyní vrací do Senátu k závěrečnému schvalování.
    "Ten zákon vrací jenom stav do normálu. Jenom říká, že kdo vlastní, je také odpovědný a odpovídá za to, co vlastní," prohlásil tvůrce předlohy, senátor ODS Jaroslav Kubera. Námitky některých obcí, že novela způsobí obcím problémy s úklidem chodníků, označil za irelevantní. "Tento zákon úklid vůbec neřeší a zavazuje obce jenom k tomu, aby byly pojištěny proti škodě, kterou způsobí někomu jinému," uvedl.
    Jednotná praxe v údržbě chodníků není ani v jiných evropských státech. V  Belgii se dokonce odpovědnost za stav chodníků liší i v jednotlivých správních obvodech země. V mnohých z nich je ale za stav chodníku ze zákona odpovědný majitel domu. Ve Francii jsou za úklid chodníků odpovědní majitelé, nájemci, správci či vrátní přilehlých objektů. Na dodržování povinností pak dohlížejí místní radnice, které mohou udělit pokuty. V Polsku je odpovědnost za údržbu chodníků dána městskými vyhláškami.
    Lidé mají podle Kubery obce k tomu, aby si všechny věci nemuseli dělat sami, aby si nebudovali sami chodníky či veřejné osvětlení. "To je hlavní úloha obcí, které na to často zapomínají," uvedl Kubera. Odpůrce novely měl jak v řadách členů obou opozičních, tak i tří koaličních frakcí. Pro novelu hlasovalo 116 ze 190 přítomných poslanců, jednotně pro byli jen poslanci do klubů nezařazení.
    Proti se postavil například předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle něhož novela bude "tvrdým úderem" pro rozpočty hlavně malých obcí. Kubera, který je primátorem Teplic, by měl podle Paroubka spolu s dalšími podporovateli předlohy "chvíli jít taky do obecního zastupitelstva, aby pochopili, jaké problémy to přinese". Normu kritizoval Svaz měst a obcí.
    Za absurdní senátor považuje nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří. Poukázal například na to, že když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. Majitelé domů nesou odpovědnost třeba za to, když se na zledovatělém chodníku někdo zraní. Novela by tuto odpovědnost převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou proti škodě způsobené třetím osobám pojištěny.
    Sněmovna na návrh svého hospodářského výboru novelu formulačně upravila a navrhla zpřísnit podmínky pro povolování reklamních poutačů podél silnic. Na náhradu tak nebudou mít nárok ti, kdo by utrpěli škodu kvůli opravám chodníku nebo jeho "dopravně-technickému stavu". Obce nebudou odpovědné v souladu s  dosavadním zákonem ani v případech, pokud se jim podaří prokázat, že nemohly závadu ve schůdnosti či sjízdnosti odstranit, zmírnit nebo na ni předepsaným způsobem upozornit.
    Obce navíc budou moci svým nařízením vymezit úseky chodníků, na kterých "pro jejich malý dopravní význam" nebudou zajišťovat sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Stejnou možnost mají už nyní v případě místních silnic.
0 komentářů
přidat komentář

Související články