Smuteční síň v Turnově otevřela lidem i své zázemí

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
18.10.2008 22:00
Ostrava

Turnov (Semilsko) - Smuteční síň v Turnově, která před dvěma dny oslavila pět let od svého dokončení, otevřela dnes lidem i své zázemí. Den otevřených dveří provázela výstava rakví, pohřebních vozů a dalších předmětů spojených s poslední cestou člověka. Návštěvníky ale zajímala i stavba samotná. Její kvalitní architektura a citlivé zasazení do prostoru získalo před čtyřmi lety ocenění v 11. ročníku soutěže Grand Prix Obce architektů v konkurenci 118 projektů.
    "S objektem jsme velmi spokojeni, za těch pět let jsme nenašli nic, co bychom mohli smuteční síni vytknout," řekl dnes ČTK Pavel Křelina, jehož pohřební služba objekt spravuje. Dodal, že podobné důstojné místo v Turnově dlouho chybělo a to místní hodně oceňují. Potvrdil to i zájem lidí. "Ještě jsem tu nebyla, ale je to velmi pěkný prostor," poznamenala starší návštěvnice. Na výstavě ji zaujala především jedna z křišťálových uren. "Vůbec jsem nevěděla, že se dělají i ze skla, a tak jsem nevěřila, že je to urna, asi bych ji použila jako dózu na bonbony," dodala žena.
    Moderní síň z kamene, dřeva a skla je dílem pražských architektů Radka Šímy, Libora Čížka, Ondřeje Moravce a Michala Nekoly z Ateliéru 6. Realizaci záměru však provázely komplikace. Na financování se totiž podílel rodák z nedalekých Radvánovic a turnovský mecenáš Bohuslav Jan Horáček. Jeho smrt na podzim roku 2002 však zastavila přísun peněz a město muselo stavbu dokončit samo, zastavilo kvůli tomu jiné investiční akce.
    Objekt stojí v blízkosti historické části města a schodištěm je spojen se hřbitovem. I když jde o moderní stavbu, historický ráz svého okolí neruší. I  řada odpůrců moderní architektury ve městě ocenila, jak citlivě se ji podařilo umístit. Právě začlenění do prostoru ocenila i mezinárodní porota Obce architektů. Zaujalo ji citlivé umístění smuteční síně v malém údolí vedle potoka i využití akustických vlastností tekoucí vody a také ojedinělé propojení interiéru a exteriéru.
    Smuteční síň měla původně sloužit nejen jako prostor pro poslední rozloučení se zesnulými, ale také kulturním pořadům. Nakonec se v ní ale uskutečnily jen dva koncerty. "Málokdo má chuť jít na koncert do smuteční síně, zvlášť pokud tam byl pár dní před tím na pohřbu," vysvětlil Křelina.
    Turnovští ale o kulturu rozhodně ochuzeni nebudou, už v pátek bude jen pár set metrů od smuteční síně slavnostně otevřeno nové Kulturní centrum Střelnice. I jeho autory jsou architekti Ateliéru 6.
0 komentářů
přidat komentář