Školu v Nasavrkách na Chrudimsku vytápí teplo ze země

Zdroj
Pavel Dosoudil
Vložil
ČTK
10.10.2007 07:50
Kladno

Nasavrky (Chrudimsko) - Základní škola v Nasavrkách na Chrudimsku začala vytápět budovu a ohřívat teplou vodu pomocí tepelného čerpadla. Zdrojem energie je rozsáhlá síť hlubokých vrtů v okolí objektu. Ročně by měla škola ušetřit za plyn, který dosud používala, asi 350.000 korun, řekl dnes po kolaudaci topného systému ČTK starosta Nasavrk Milan Chvojka.
    Zařízení má projektovaný výkon 308 kilowattů, teplo odebírá z 52 vrtů hloubky 100 metrů. Náklady na instalaci tepelného čerpadla dosáhly 11,7 milionu korun, z 85 procent je zaplatila dotace Státního fondu pro životní prostředí a operačního programu Infrastruktura Evropské unie. Zbývajících zhruba 1,7 milionu korun hradila obec, která je zřizovatelem školy.
    "Předpokládáme, že ročně ušetříme asi polovinu energií. Při současných cenách by se měla naše část investice vrátit za čtyři až pět let," uvedl Chvojka.
    Tepelné čerpadlo je zařízení, které dokáže odebírat teplo ze země, vody nebo ze vzduchu tím, že ji ochlazuje. Ke svému provozu potřebuje zlomek elektrické energie, která by byla nutná k  zajištění stejně intenzivního vytápění elektrickými přímotopy.
    Při velkých mrazech může škola použít pro přitopení původní plynový kotel, což je výhodnější, neboť účinnost tepelného čerpadla je při velmi nízkých teplotách malá. Radiátory a rozvody se měnit nemusely. Pokud se tepelné čerpadlo osvědčí, plánuje nasavrcká radnice další takové zařízení instalovat i v dalších obecních budovách. Podmínkou je ovšem získání státních či evropských dotací, bez nichž je návratnost tepelných čerpadel velmi dlouhá.
    Tepelná čerpadla se ve veřejných budovách v Pardubickém kraji začínají objevovat stále častěji. Zařízení využívá například krajské středisko ekologické výchovy v Oucmanicích na Orlickoústecku, dům s pečovatelskou službou v Lubné na Svitavsku, římskokatolická farnost v Ronově nad Doubravou nebo Dům dětí a mládeže v  Heřmanově Městci na Chrudimsku. . Průkopníkem v instalaci tepelných čerpadel je v regionu město Skuteč v chrudimském okrese, které tímto způsobem vytápí základní školu, gymnázium s uměleckou školou, místní domov důchodců a krytý bazén.
0 komentářů
přidat komentář