Sborník ukazuje 50 nejzajímavějších opravených památek v Praze za posledních 5 let

Zdroj
Hana Štěpánková, MHMP
Vložil
Tisková zpráva
12.08.2008 14:30
Praha – Turisté a široká veřejnost mohou v infocentrech pražského magistrátu ode dneška získat publikaci, která podrobně a především poutavou formou přibližuje padesát nejzajímavějších pražských památek opravených za pomoci grantů hlavního města Prahy. Jen za posledních pět let poskytla Praha téměř 450 grantů v hodnotě půl miliardy korun. Většina staveb popisovaných v publikaci se nachází na území památkové rezervace hlavního města Prahy.
„Každý rok je ze strany města finančně podpořena oprava přibližně 60 až 80 historicky významných staveb. Finanční dotace jsou poskytovány především na obnovu pohledově významných částí budov, jako jsou fasády, vstupní portály, historická vrata či okna nebo střechy,“ informoval radní pro kulturu, památky a cestovní ruch Milan Richter (ODS).
Publikaci vydala Praha nákladem 1000 kusů a je v česko-anglické verzi. Celý projekt podrobného mapování rekonstrukcí, pořizování fotodokumentací před a po stavbě až po finální tisk brožury vyšel na 500.000 korun.
„Součástí publikace je také DVD se čtyřmi filmy. Věnovány jsou 650. výročí Karlova mostu, rekonstrukci hudebního divadla Karlín, samotné opravě Karlova mostu a Praze celkově, jako městu památek třetího tisíciletí,“ dodal radní.
„Snažili jsme se tuto brožuru udělat poutavou a čtivu formou. Místa, které zde popisujeme, se mohou nyní stát inspirací architektům, restaurátorům, dalším vlastníkům památek, ale také turistům, které tato problematika oslovuje,“ prohlásil Richter.
Milovníci historie si tak při četbě publikace mohou přijít na své. Doprovodné texty často sáhnou hlouběji do historie a poodkryjí čtenářům méně známá pražská místa, kterou jsou v centru Prahy. Jedním z nich je například Nový Svět, tedy okrajová část Hradčan. V minulosti zde bydlely spíše chudší vrstvy. Pro svůj klid a půvab je ale nyní místo vyhledáváno umělci, kteří zde žijí a pracují. Magistrát v této malebné části Prahy pomohl opravit dva domy ze necelý milion korun.
Sborník padesátky vybraných opravených památek za podpory hlavního města Prahy je součástí koncepce, v rámci které jsou každoročně vydávány podobné publikace. V letech 2006 a 2007 vydala Praha například publikace, které přibližují za každý rok padesát vybraných kulturních akcí. Projekty jsou členěny na akce divadelní, hudební, filmové , výtvarné umění a ostatní.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Fajn ...
Joukl
12.08.08 10:40
zobrazit všechny komentáře