Rekonstrukce by měla vrátit paláci Lucerna někdejší slávu

Vložil
ČTK
17.10.2012 19:40
Praha

Praha - S rekonstrukcí paláce Lucerna by bylo třeba začít co nejdříve, významná kulturní památka a společenské centrum Prahy je značně zchátralá. "Je nejvyšší čas, že se celá věc uzavřela a může se začít s  rekonstrukcí této cenné, památkově chráněné stavby," řekl dnes ČTK historik architektury Zdeněk Lukeš. Vrchní soud v Praze dnes v odvolacím řízení potvrdil švagrové bývalého prezidenta Václava Havla Dagmaře vlastnictví poloviny paláce. Havlová tak nyní vlastní celou budovu.
    
V budově je spousta původních detailů, protože neprošla žádnou zásadní přestavbou. "Po návratu Lucerny Havlovým byl sice vypracován návrh na rekonstrukci podle projektu architekta Jiřího Jiroudka, který prošel i památkovou oponenturou a počítá mimo jiné s  obnovením střešní kavárny. Ale k rekonstrukci nemohlo dojít z důvodu soudního sporu, dělaly se pouze dílčí úpravy," připomíná Lukeš.
     "Lucerna byla od doby svého vzniku jeden z předních bodů veřejného, kulturního, společenského, ale i politického života, konala se tam řada politických mítinků. Vystupovali tam například Maurice Chevalier, Josephina Bakerová či Louis Armstrong, to jde napříč žánry, Lucerna sehrála ohromnou roli v české kultuře," řekl ČTK hudební publicista Antonín Matzner.
     V současnosti tak významnou roli nemá, což je asi dané i jejím stavem, zejména Velký sál je v žalostném stavu, i proto, že byl totálně narušen původní systém vzduchotechniky, připomíná pamětník mnoha významných kulturních událostí v Lucerně. Rekonstrukce by ale Lucerně podle něj určitě měla pomoci, už nyní na ni často myslí třeba pořadatelé Pražského jara, bojí se však současného stavu.
     Vácslav Havel, dědeček bývalého českého prezidenta, Lucernu postavil jako splnění svého snu o polyfunkčním domě, který bude zahrnovat pasáže, divadelní restaurace, obchody, kavárny, ale také víceúčelový kulturní sál. Lucerna vznikla ve dvou etapách, první do Vodičkovy ulice byla dokončena kolem roku 1908, druhá do Štěpánské ulice až po válce.
     "Lucerna je postavena ve stylu architektonické moderny, novější část obsahuje i určité romantické prvky trochu připomínající arabskou architekturu. Velice populární byla také kavárna na střeše Lucerny, kde jsou různé romantické nástavby," upozorňuje Lukeš.
     První železobetonový palác v republice původně neměl mít velký společenský sál, na jeho místě chtěl mít Vácslav Havel největší umělé celoročně otevřené kluziště ve střední Evropě. Při stavbě, která by musela jít hodně do hloubky, se ale narazilo na spodní vodu a Havel se rozhodl pro podzemní garáže. V té době, v roce 1907, vyjel z garáže první sériově vyráběný automobil Laurin a Klement. "Až koncertní podnikatel Spurný Havlovi navrhl, aby tam udělal koncertní sál a pronajal mu ho," připomíná Matzner.
     Palác Lucerna se nejen nachází v Pražské památkové rezervaci, a tedy v části města zapsané na seznam UNESCO, je ale i sám zapsán jako kulturní památka. Památkáři tedy budou případnou rekonstrukci či dostavbu objektu sledovat velmi pečlivě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články