První část oprav kolínského autobusového nádraží skončí do září

Vložil
ČTK
07.08.2017 12:10
Vizualizace: Petr Brožek
Kolín - První část oprav kolínského autobusového nádraží bude hotova do konce srpna, nejpozději v prvních zářijových týdnech. ČTK to řekl kolínský starosta Vít Rakušan (STAN). Celková rekonstrukce za zhruba 60 milionů, na kterou Kolín získal dotaci z EU ve výši 50 milionů korun, má trvat zhruba rok a půl, maximálně však do konce příštího roku.


V první fázi Kolín opravuje prostor před nádražím. Stavebníci pokládají nové povrchy vozovek a chodníků, opravují veřejné osvětlení, parkovací zálivy a zálivy pro autobusy.

Během rekonstrukce autobusového nádraží by měla začít i oprava vlakového nádraží, kterou připravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). "Jednal jsem s generálním ředitelem SŽDC Pavlem Surým o záměru rekonstrukce a podobě architektonického návrhu," řekl Rakušan. Podle něj má SŽDC připraven minimalistický návrh, který bude dobře sladěný s architektonickým návrhem autobusového nádraží.

Vlakové nádraží má podle Rakušana dostat svůj původní vzhled. Vybudována by měla být prosklená terasa například s kavárnou, na budovu se vrátí i původní velké hodiny.

Rakušan se Surým hovořil také o budoucím podchodu od nádraží do Starokolínské ulice. V této ulici chce město vybudovat parkoviště pro zhruba 120 až 130 aut, a to na pozemcích pronajatých od Českých přístavů. "Padl i návrh na podpis memoranda mezi SŽDC, Českými přístavy a Kolínem ohledně revitalizace okolí nádraží," řekl Rakušan. V memorandu se mají všechny strany domluvit právě na vybudování parkoviště. SŽDC má zaručit, že skutečně vybuduje podchod až do Starokolínské ulice. České přístavy by zaručily dlouhodobý pronájem pozemku, aby se Kolínu vrátila jeho investice, a to z vybraného parkovného. Stavba podchodu a parkoviště má začít až po konci rekonstrukce nádraží, tedy nejdříve v roce 2019.

Zásadní myšlenkou rekonstrukce je přechod mezi autobusovým a vlakovým nádražím "suchou nohou". Autobusové nádraží získá podobu moderního terminálu, který by umožňoval vyšší komfort pro cestující využívající jak městskou dopravu, tak přestup na vlaky. Autobusové nádraží v Kolíně využívají dálkové i regionální spoje. Ve své současné podobě nádraží podle radnice netvoří funkční celek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články