Příští víkend se v Praze otevřou desítky památek

Vložil
ČTK
07.09.2009 10:00
Praha

Praha - Příští víkend se v Praze otevřou veřejnosti desítky památek a zajímavých míst. V některých se budou konat také doprovodné programy a speciální prohlídky. Přístupná bude například petřínská štola, kanalizační uzel na Staroměstském náměstí nebo salonky na Hlavním i Masarykově nádraží. Akce je součástí tradičních Dnů evropského dědictví, které trvají do 20. září. Některé objekty budou přístupné až do posledního dne.

    Zájemci si budou moci prohlédnout kostely, kláštery, paláce, ale třeba také některé technické památky. Otevřena bude staroměstská vodárenská věž u Novotného lávky, kolektory na Senovážném náměstí a Muzeum pražského vodárenství v Podolské vodárně.
    Návštěvníci budou moci nahlédnout do budov, které zůstávají běžně uzavřeny. Do některých objektů, které jsou přístupné i v jiných dnech, se lidé tentokrát dostanou zdarma nebo za symbolické vstupné.
    Pražská židovská obec zdarma otevře Jeruzalémskou synagogu. Pro zájemce budou připraveny komentované prohlídky, zhlédnout budou moci také výstavu o osudech československých židů za druhé světové války.
    Národní galerie v jednotlivých expozicích plánuje doprovodné programy. Ve Schwarzenberském paláci na Hradčanském náměstí se chystá výtvarná dílna, ve Veletržním paláci si mohou zájemci vyslechnout přednášky o péči o umělecká díla nebo o architektuře meziválečného období.
    Informace o všech přístupných památkách a otvíracích dobách jsou na internetové stránce www.ehd.cz.
    Letošní téma Dnů evropského dědictví zní Památky měřené časem. Cílem této akce je upozorňovat a poukazovat na uchovávání a využívání kulturního odkazu minulosti. Lidé se také mohou více dozvědět o aktuálních problémech státní památkové péče nebo o tom, jak se o památky starají soukromí vlastníci.
    Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemí. Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
   

Výběr pražských památek přístupných v rámci Dnů evropského dědictví:
   
Praha 1: Jeruzalémská synagoga, Četnický salonek a terasa Českého muzea hudby, štola číslo XXII na Újezdě, Ústřední kanalizační uzel, staroměstská vodárenská věž, zvonice kostela sv. Petra, kolektor na Senovážném náměstí, Masarykův salonek na Masarykově nádraží
Praha 2: Muzeum Policie České republiky, kostel sv. Štěpána, Emauzský klášter, Vládní salonek na Hlavním nádraží, Podskalská celnice na Výtoni
Praha 4: Muzeum pražského vodárenství
Praha 5: kostel sv. Václava, kostelík sv. Michala, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, Malostranský hřbitov, Bertramka, usedlost Cibulka
Praha 7: Panský dvůr, kaple sv. Václava, kaple sv. Kláry, viniční dům s vinicí, Trojský mlýn, Trojský zámek
Praha 8: Invalidovna, Grabova vila, kostel sv. Cyrila a Metoděje, Libeňský plynojem, Libeňský zámek, synagoga na Palmovce, libeňská sokolovna
Praha 10: areál Husova sboru, kostel sv. Václava, Trmalova vila, vila Ladislava Šalouna s ateliérem
   
Zdroj: www.ehd.cz a městské části
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pamatky merene casem
j volf
14.09.09 10:48
zobrazit všechny komentáře