Před 100 lety se narodil architekt Antonín Tenzer

Vložil
ČTK
22.12.2008 00:10
Praha

Antonín Tenzer

Praha - Architekt Antonín Tenzer, od jehož narození uplyne 22. prosince rovných sto let, patří k předním představitelům českého vrcholného funkcionalismu. Pocházel z Kašperských Hor a studia architektury absolvoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde byl žákem Pavla Janáka. Po celou dobu studií také pracoval v ateliéru Jaromíra Krejcara.
    Jako autor či spoluautor je podepsán pod celou řadou pozoruhodných budov. Patří mezi ně například sanatorium ve Vráži u Písku, zdravotnické středisko v  Praze-Vysočanech, dětská nemocnice v Praze-Motole, sanatorium v Jáchymově či terasové domy v Praze-Libni. Jeho patrně nejznámější stavba však stojí přímo v  centru Prahy, na Václavském náměstí. Je jí hotel Jalta, který byl postaven na místě domu vybombardovaného v roce 1945 a je považován za nejzdařilejší stavbu období socialistického realismu.
    Antonín Tenzer byl rovněž dlouholetým členem a posléze i funkcionářem SVU Mánes a chuť do práce a životní optimismus ho neopouštěly takřka až do jeho smrti. Zemřel v nedožitých 94 letech 12. října 2002, tři roky poté, co mu Obec architektů udělila cenu za celoživotní dílo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články