Po rekonstrukci je přístupný celý Starý královský palác

Vložil
ČTK
17.09.2009 16:15
Praha

Praha - Starý královský palác, nejstarší část areálu Pražského hradu, je po třech letech rozsáhlých rekonstrukcí opět celý přístupný návštěvníkům. Slavnostního otevření paláce se dnes zúčastnil prezident Václav Klaus, který připomněl, že při opravách Hradu se současní správci nejvýznamnější české památky drží především její autenticity; moderních zásahů do starých paláců není Klaus příznivcem.
    Bývalý český prezident Václav Havel angažoval podobně jako někteří jeho předchůdci hradního architekta a designéra. Bořek Šípek upravoval podle jeho přání některé interiéry a provedl i několik zásahů v architektuře, avšak nikoli do nejstarších částí Hradu a ne třeba v  míře, jak se to dělo za První Československé republiky a podle tehdejších návrhů architekta Josipa Plečnika.
    Správa Pražského hradu od roku 2007 opravovala střechy a fasády Starého královského paláce, ale i celý jeho interiér. Jednotlivé části paláce se postupně otevíraly turistům. Nyní byla dokončena oprava posledního rekonstruovaného místa - sálu Nových zemských desek, kde byla obnovena historická dlažba.
    Restaurátoři během prací mimo jiné rozebrali celou dřevěnou podlahu Vladislavského sálu, která byla položena roku 1791 v rámci příprav korunovace Leopolda II. Po tesařských opravách porušených a prohnutých částí se vrátila na své původní místo. Kvůli větší ochraně na ní správa Hradu v nejvíce používaných místech položila zátěžové koberce. Novinkou jsou textové panely s informacemi o paláci.
    Rekonstrukce se týkala i  vybavení paláce - dveří, skříní, truhel, stolů, kachlových kamen, lustrů a 15 obrazů Habsburků. Opravený mobiliář je v paláci nově instalován, a rozšiřuje tak nabídku stálých expozic Hradu.
    Historie Starého královského paláce sahá až do 12. století, tedy do románského období. Jeho gotická část již několik let hostí stálou expozici Příběh Pražského hradu, která na stovkách originálních předmětů dokládá tisíciletou historii sídla českých králů.
    Restaurátoři během současné obnovy paláce opravovali většinu jeho hlavních částí - Vladislavovu ložnici, Zelenou světnici, předsálí Vladislavského sálu, Vladislavský sál samotný, místnost Nových zemských desek, Jezdecké schodiště a Ludvíkovo křídlo. Podle Hradu šlo o nejrozsáhlejší rekonstrukci paláce za posledních 80 let.
    Rekonstrukce paláce přinesla i nečekaný objev. V  kostele Všech svatých našli dělníci při opravě rozvodů elektřiny 600 let starou gotickou dřevořezbu Ježíše Krista. Po opravě by se měla vrátit zpět do Baziliky svatého Jiří.
    Pražský hrad je národní kulturní památkou a vlastníkům kulturních památek ukládá péči o ně památkový zákon.
0 komentářů
přidat komentář

Související články