Pardubice shánějí peníze na Machoňovu pasáž

Vložil
ČTK
22.05.2009 11:10
Pardubice

Pardubice - Pardubice si ponechají Machoňovu pasáž. Město původně chtělo pasáž ve stylu art deco prodat, nakonec nabídku jediného zájemce odmítlo. Na opravy zchátralé kulturní památky ale těžko bude hledat peníze. Potřebných zhruba 100 milionů korun nemá v rozpočtu, nemá je ani správce a majitel objektu, Městský rozvojový fond Pardubice. Objekt tedy zřejmě čekají menší úpravy, než se původně plánovalo, řekl dnes ČTK primátor Jaroslav Deml (ODS).

    "Konzultoval jsem na ministerstvu financí možnosti získání dotace ze státního rozpočtu, v současné době a při stávající ekonomické situaci je to ale nejasné. Musíme hledat jiný model, na který bychom mohli získat prostředky například z ministerstva kultury," řekl primátor.
    Radní Jiří Lejhanec (ODS) vidí další možnost ve strategickém partnerovi, který by na modernizaci přispěl. "Představa je taková, že by tam byly rovnocenné podmínky. Například by se založila akciová společnost, kde by měl strategický partner srovnatelné procento s fondem nebo městem," řekl Lejhanec.
    Podle odhadů odborníků Pardubice na opravu potřebují zhruba 100 milionů korun. Nejspíš ale využijí studií, podle nichž lze pasáž opravit po částech. I tak by opravy měly být kvůli nedostatku peněz méně velkorysé.
    "Reálně půjde zřejmě jen o obnovu. Nejprve ale musíme rozhodnout o účelu, k němuž budou zrekonstruované prostory sloužit. Rád bych tam viděl třeba pracoviště Czech Point, kde by si lidé mohli vyřídit různé úřední záležitosti, galerii, obchody s kvalitním dárkovým zbožím, ateliéry, cukrárnu, kde by se dalo posedět a podobně," řekl primátor.
    O obnově pasáže hovoří už několik vedení radnic, zatím žádná opravy neuskutečnila. Pasáž vznikla podle návrhů architekta Ladislava Machoně, v horním patře jsou byty, v přízemí obchody. Machoň počítal s jejím rozšířením, ke kterému nikdy nedošlo.
    Jediný zájemce o pasáž Pražská správa nemovitostí nabídla 46 milionů korun, což je podle radnice příliš málo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články