Machoňova pasáž v Pardubicích stále nemá kupce

Vložil
ČTK
18.12.2008 13:50
Pardubice

Ladislav Machoň

Pardubice - Pardubická pasáž postavená ve 20. letech minulého století podle návrhu Ladislava Machoně nejspíš bude těžko hledat kupce, který by ji uvedl do odpovídajícího stavu. Stavebnictví je kvůli finanční krizi v útlumu, město proto bude nejspíš muset zvážit, zda se do nákladné modernizace nepustí samo. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Deml.

    "Městský rozvojový fond Pardubice prodloužil termín prodeje do konce roku, zájemce zatím není žádný. Stejně jako v případě letiště je tu záložní varianta, že se město ujme investice samo," podotkl primátor.
    Město prostřednictvím fondu mohlo na pasáži vydělat nejméně 130 milionů korun, developeři ale v současnosti s nákladnými projekty váhají. V případě letiště město a kraj připravuje projekt rozšíření terminálu ve vlastní režii s tím, že strategický investor se připojí později. Jde totiž o stamilionové částky, které oba subjekty v rozpočtech nemají. Podle Demla je tento model možný i v případě Machoňovy pasáže, jejíž modernizace by mohla vyjít na 250 milionů korun, alespoň to vyplývá z odhadu z loňského roku.
    Pasáž je vystavěná ve stylu art deco a je zapsaná mezi památkově chráněné budovy. V horních patrech jsou byty, v přízemí obchody. Podle architekta Aleše Klose je zajímavá vstupním portálem, zakomponováním do bytového domu i konstrukcí ze skla a kovu, která dává pasáži zajímavé přírodní osvětlení. Inspirace staveb pasáží přišla z Paříže a severní Itálie, kde se stavěly už v 19. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články