Palác Adria v Liberci se v dražbě prodal za 17,5 milionu korun

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
15.12.2014 17:30
Liberec

Liberec - Palác Adria v centru Liberce se dnes prodal v dražbě za 17,5 milionu korun. Vyvolávací cena jedné z nejhodnotnějších prvorepublikových staveb krajského města byla o šest milionů nižší. Znalec budovu se dvěma podzemními a šesti nadzemními podlažími ocenil na 15,2 milionu korun. Dražby se dnes účastnilo šest zájemců, kteří složili jistinu. Cena se zvyšovala 16x.
    "Byla to velice pěkná dražba, i když dlouhá. Myslím, že s výsledkem budou spokojeni jak navrhovatel, tak i věřitelé. Cena je 2,3 milionu nad odhad," řekl licitátor Jaroslav Klokočník. Potěšil ho i počet účastníků dražby. "Obvykle míváme dva až tři zájemce, je to ale opravdu výjimečný objekt v Liberci," konstatoval.
    Vítěz dražby odmítl dnes říci, jaké má se stavbou postavenou ve stylu art deco plány. Podle zkušených realitních makléřů je ale budova v dolním centru vhodná pro byty nebo kanceláře, pokud se vyřeší problém s parkováním. V jednom z minulých projektů se s vybudováním podzemní garáže počítalo, pro auta v ní mělo být přes 30 míst.
    Vítěz má 90 dnů na zaplacení kupní ceny. Jeho největší konkurentkou byla žena, jež nabídla 17,1 milionu korun. Průmyslový objekt chtěla přeměnit na budovu s občanskou vybaveností, konkrétnější být nechtěla. "Teď už je to passé," konstatovala. Za klady Adrie považuje její polohu v dolním centru i historii. K účasti v dražbě ji motivovalo také to, že honosný dům je deset let nevyužívaný a hyzdí spodní centrum Liberce.
    Adria je opuštěná kvůli dluhům předchozího majitele a sporům o vlastnictví. I krátce před dražbou se objevil jeden pokus předběžným rozhodnutím prodej zmařit. "Soud ale návrh odmítl," řekl Klokočník. Palác Adria se prodával v rámci konkurzu na firmu KVS spol.
    S výjimkou jedné prodejny v přízemí je dům na nároží ulic Rumunské a Boženy Němcové prázdný. Díky předchozí údržbě do něj sice nezatéká, i tak ale potřebuje rekonstrukci odhadem za desítky milionů korun. Střecha potřebuje generální opravu, v jednom patře jsou propadlé stropy a mimo provoz jsou plynové kotle a vzduchotechnika. Opravit se musí fasáda, okna, vnitřní rozvody a podlahy. Další úpravy záleží na využití objektu. Stále funkční je ale například jeden z prvních osobních výtahů ve městě a v interiéru se dochovaly i některé prvorepublikové prvky, třeba zárubně dveří.
    Historie budovy sahá do roku 1880, kdy měla jediné podlaží. Současnou podobu získala za první republiky, kdy ji vlastnila italská pojišťovna. Přestavba z let 1927 až 1929 je považována za jedno z vrcholných architektonických děl Maxe Kühna. V minulosti bylo v suterénu kino Moskva, později Adria. V paláci byly restaurace, diskotéky a bary, prodejny a vyšší patra sloužily jako kanceláře a byty s terasami i jako luxusní klub pro pány. Poslední větší rekonstrukcí budova prošla v letech 1986 až 1991.
0 komentářů
přidat komentář