Opravená vodárna v Braníku se v sobotu otevře veřejnosti

Vložil
ČTK
23.06.2011 23:05
Praha

Jan Kotěra

objekt před rekonstrukcí
Praha - Nedávno opravená Vršovická vodárna v Braníku se v sobotu otevře veřejnosti. V rámci celodenního programu budou pro děti připraveny soutěže, výtvarná dílna, ale i dětská diskotéka nebo módní přehlídka. Zpřístupní se hřiště i zrekonstruované interiéry historické vodárny, řekla dnes ČTK ředitelka Marie Růžičková.

    Oprava secesní budovy stála 150 milionů korun. Za finanční prostředky z evropských fondů byla obnovena sto let stará strojovna, uhelna a další části areálu i přilehlý park. Stav komplexu bývalé úpravny vody a čerpací stanice, která sloužila až do sedmdesátých let minulého století, byl podle odborníků před rekonstrukcí kritický.
    V historických prostorách vzniklo kulturní a společenské centrum. K dispozici je herna pro nejmenší děti, restaurace i galerie. Lidé mohou využít různých služeb, třeba hlídání dětí. Na výběr mají z mnoha kurzů a seminářů. Také areál hřiště v bezprostřední blízkosti Vltavy nabízí plné vyžití. "Po lanech se tu dá šplhat téměř do desetimetrové výšky a pak po lávkách přecházet na jednotlivé tobogány. Jsou tu horolezecké stěny, trampolína ale i kolotoče, prolézačky a houpačky pro menší děti," řekla ředitelka.
    I když leží v Braníku v ulici Vltavanů, jmenuje se vodárna po Vršovicích, které zásobovala pitnou vodou. Postavena byla podle návrhu architekta Jana Kotěry v roce 1907. V roce 2002 byla zařazena mezi kulturní památky České republiky. Na opravu Praha získala peníze z evropských fondů z programu Konkurenceschopnost.
0 komentářů
přidat komentář

Související články