Oprava vily Tugendhat letos nezačne

Vložil
ČTK
30.07.2008 11:55
Brno

Brno - Oprava chátrající vily Tugendhat, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná v seznamu UNESCO, začne pravděpodobně nejdřív příští rok. ČTK a Lidovým novinám to dnes řekl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Ještě na konci loňského roku primátor Roman Onderka předpovídal, že památková obnova začne letos ve druhém čtvrtletí. Podle Rychnovského se však termín ukázal jako nereálný.
    Vila Tugendhat patří Brnu a město jako majitel léta plánuje její památkovou obnovu. Na magistrátu podle Rychnovského nyní čekají na výrok Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se vyjadřuje k dávno skončenému výběrovému řízení na projektanta. Úřad sice před několika lety vydal stanovisko, že magistrát při výběru vítěze nepochybil, brněnský krajský soud a po něm letos i Nejvyšší správní soud však řekly, že magistrát měl pozdějšího vítěze tendru - sdružení Omnia - ze soutěže vyřadit. ÚOHS nyní musí rozhodnout znova a názory soudů zohlednit.
    "Čekáme na rozhodnutí ÚOHS a podle toho se bude vyvíjet stanovisko města Brna," řekl Rychnovský. Magistrát si kvůli zmatkům nechal zpracovat právní analýzu. Její závěry Rychnovský nechtěl upřesnit. "Pokud nemáme stanovisko antimonopolního úřadu, nechci spekulovat," řekl. Podle něj město nemůže stavbu začít, dokud se nejasnosti nevyřeší. "My musíme držet zákony, nemůžeme jít nějakou partyzánskou cestou," řekl.
    Vila, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1994 patří městu Brnu, čeká na generální opravu šest let. Rekonstrukce se má týkat téměř všeho, včetně staticky narušených základů. Kvůli opakovanému odkládání opravy požádali loni dědici původních majitelů vily o její vrácení. Brněnské zastupitelstvo to odmítlo.
    Vila Tugendhat je unikátní svou konstrukcí i použitými materiály. Vyprojektoval ji v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886 až 1969), který je považován za otce moderní architektury 20. století. Vila určila nová měřítka moderního bydlení; prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou je jen náznakově dělen volným stěnami - architekt v něm vdechl život myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru. Objekt měl i originální vybavení, řešení koupelen, záchodů a topných těles.
0 komentářů
přidat komentář

Související články