Oprava Karlova mostu je hotova, kolaudace do konce října

Vložil
ČTK
20.10.2010 22:20
Praha

Praha - Oprava pražského Karlova mostu je hotova, zbývá pouze dokončit drobnější práce. Společnost Mott MacDonald, která na rekonstrukci na zakázku pražského magistrátu pracovala, očekává, že do konce října bude most zkolaudován. ČTK to řekl zástupce firmy Daut Kara. V budoucnu bude ještě opraven plášť mostu.
    V tuto chvíli podle Kary zbývá dodělat několik svítilen a dokončují se "drobné dodělávky", například se přibrušují kameny nebo přebarvuje část fasády domu na Malé Straně. "Prochází se celý most a fešákuje se," poznamenal Kara. Část mostu stále zabírá plot v místech, kde je položena nová dlažba. Podle Kary tam musela firma kostky předláždit a nyní čeká, až "si sednou". Plot by měl zmizet do konce měsíce. Kara předpokládá, že do té doby také společnost předá stavbu magistrátu.
    Blížící se konec druhé etapy oprav Karlova mostu potvrdil i mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Praha prý počítá s  tím, že vše by mělo být hotovo do poloviny listopadu.
    Po této fázi opravy by měla následovat další etapa, během které bude zrekonstruován plášť mostu. Kdy Praha s těmito opravami začne, zatím není jasné. Trvat ale budou podle odhadů minimálně deset let. Pracovat se ale již bude z pontonů, chodci po mostě proto již nebudou omezeni.
    Oprava jedné z nejznámějších českých středověkých památek začala v srpnu 2007. Za tři roky byla zrekonstruována mostovka, most dostal novou hydroizolaci a opraveno bylo zábradlí. Práce s  rozpočtem více než 200 milionů se ale dočkaly tvrdé kritiky, padala i trestní oznámení.
    Proti způsobu opravy se postavila například památková inspekce ministerstva kultury. Podle ní bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil průzkum. Inspektorům se nelíbil ani způsob, jakým byly opracovávány kameny v zábradlí mostu. Pochybení při opravě Karlova mostu konstatoval i  Národní památkový ústav. Praha vždy tvrdila, že k zásadním pochybením nedošlo a připouštěla pouze drobnější provinění.
    Karlův most je druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Nahradil Juditin most, který strhlo jarní tání roku 1342. Stavbu zahájil císař Karel IV. roku 1357, dostavěn byl na počátku 15. století. Jeho délka je 520 metrů. Až do roku 1879 se jmenoval Kamenný.
0 komentářů
přidat komentář

Související články