Lidé mohou přijít zkontrolovat opravy Karlova mostu

Vložil
ČTK
18.09.2009 11:35
Praha

Praha - Lidé mohou přijít zkontrolovat opravy pražského Karlova mostu. Stavitel pořádá den otevřených dveří 19. a 26. září, kdy budou pro veřejnost otevřeny všechna současná staveniště na této historické památce. ČTK o  akci informoval za společnost SMP CZ Miroslav Prášil. Postupy při rekonstrukci v  minulosti ostře kritizovali památkáři.
    Každý návštěvník, který si Karlův most následující dvě soboty přijde prohlédnout, dostane od stavitele dárek. A to malý kvádřík z kamene, který kameníci používají na opravu zábradlí mostu. V oba dny budou staveniště otevřena od 09:00 do 15:00.
    Karlův most je v  současné době v péči stavebníků. Rekonstrukce začala v srpnu 2007. Stavebníci pokládají novou izolaci, vyměňují také kameny v zábradlí mostu. Postup prací ostře kritizovala památková inspekce ministerstva kultury, která loni v  listopadu konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky a Praha porušila památkový zákon. Magistrát, který opravu zadal, ale s obviněními nesouhlasí. Za podle něj drobná provinění udělil památkový odbor Praze, tedy vpodstatě sám sobě, pokutu 54.000 korun.
    Karlův most, který je spolu s Pražským hradem zřejmě nejznámější památkou Prahy, nechal postavit Karel IV. Základní kámen k mostním pilířům byl položen 9. července 1357. Stavitelského díla se ujal Karlův dvorní architekt Petr Parléř. Pod jeho vedením byla mezi léty 1373 až 1380 dokončena vstupní věž na staroměstském břehu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články