Při opravě Karlova mostu bylo rozdrceno 240 kamenů

Vložil
ČTK
10.04.2010 12:20
Praha

Praha - Při opravě Karlova mostu bylo zničeno 240 historických kamenů, dělníci je v počátku rekonstrukce naházeli do drtičky. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Podle pracovníků Národního památkového ústavu (NPÚ) se výměnou kamenů snížila památková hodnota mostu. Ředitel pražského odboru památkové péče Jan Kněžínek kritiku odmítá.
    "Vyžádali jsme si od dodavatele dokumentaci skutečného provedení stavby, jejíž součástí je i evidence jednotlivých kamenů. Z ní vyplývá, že v první fázi rekonstrukce bylo rozdrceno 240 kamenů," řekl pracovník NPÚ Zdeněk Chudárek, který od loňska na opravu dohlíží. Chudárek se domnívá, že mezi kameny byly i původní kusy z takzvaného pražského pískovce, který se používal na stavbu mostu a na jeho opravy mezi 14. až 19. stoletím.
    Podle Kněžínka to však byly jen malé nebo nekvalitní kameny. "Často šlo také o slepence a vždy o kameny ve velmi špatném stavu, prostě takový šunt," řekl Kněžínek.
    Dodal, že NPÚ nemá právo likvidaci kamenů kritizovat, protože se v minulosti na jejich výběru sám podílel, "To, jestli se vyměnil ředitel ústavu a hlavní dozorový památkář, to já přece nemohu brát v potaz," prohlásil s poukazem na nedávnou obměnu vedení NPÚ.
    Na to, že stavebníci vyměňují na národní kulturní památce mnohem více kamenných bloků, než by bylo potřeba, upozornil nedávno i plzeňský krajský úřad. Ten hlavnímu městu minulý týden udělil pokutu 3,25 milionu korun za znehodnocení památkové hodnoty Karlova mostu během jeho rekonstrukce.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
mosty a žumpy
Martin Stára
13.04.10 10:28
zobrazit všechny komentáře

Související články