Inspektoři UNESCO jednali s NPÚ a Klubem Za starou Prahu

Zdroj
Štěpán Pellar
Vložil
ČTK
29.01.2010 09:05
Praha

Praha - Inspektoři Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), kteří přijeli do Prahy kontrolovat dopady několika staveb na pražskou památkovou rezervaci, dnes jednali mimo jiné se zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ), české pobočky Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) a Klubu Za starou Prahu. Podle Kateřiny Bečkové z Klubu Za starou Prahu oba inspektoři pozorně poslouchali, jednání ale nijak nekomentovali, jejich závěry tedy zatím nelze předvídat.
    Bečková ČTK řekla, že Klub Za starou Prahu inspektory informoval především o plánované stavbě ve vnitrobloku mezi Václavským náměstím a ulicemi Panská, Jindřišská a Na Příkopech. "Řekli jsme jim, že se nám nelíbí porušení historické parcelace toho bloku, má tam dojít k vybourání vnitřních dvorních traktů několika budov a jejich zastavění bez respektu k původním parcelám novostavbami, které jsou z našeho pohledu podstatně převýšené," řekla Bečková.
    Znepokojení nad stavbou ve vnitrobloku prý před komisaři vyjádřila také ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Řekla údajně, že se ústav bude snažit prověřit možnosti, jak zabránit tomu, aby se stavba v takovém objemu realizovala.
    Mluvilo se také o pankráckých mrakodrapech, i když komisaři prý uvedli, že to pro ně není úplně aktuální záležitost. "Pokud je mi známo, oni měli v programu jednání o plochách některých pražských nádraží a hlavně o tunelu Blanka," dodala Bečková.
    Odborníky UNESCO zajímalo, jestli a jak památkovou rezervaci hlavního města ovlivní stavba tunelu Blanka a plánovaná stavba tunelů pod Národním muzeem, takzvaná muzejní míle. Podle Bečkové se jednání účastnili zástupci ICOMOS, NPÚ a ministerstva kultury. O Pankráci také hovořil například známý architekt, spoluautor Tančícího domu Vlado Milunič.
    Inspektoři UNESCO nejprve jednali pouze s vedením NPÚ asi hodinu a půl, s ostatními pak hovořili další zhruba hodinu a čtvrt. Už ve středu se inspektoři také ptali zástupců Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), neziskové organizace Arnika a jiných občanských sdružení na výškové budovy na Pankráci, Karlův most, na pražskou památkovou rezervaci obecně a na stavbu ve vnitrobloku u Václavského náměstí.
    Ve vnitrobloku u  Václavského náměstí chce firma Welwyn Company, a.s. postavit nové obchodní a kancelářské centrum. Blok domů před šesti lety koupila za 800 milionů korun. V  centru by mělo být 70.000 metrů čtverečních obchodních, zábavních a kancelářských ploch a tři patra podzemních garáží. Studii, kterou investor předložil, památkáři loni v červnu odmítli. Souhlasí ale s tím, aby se ve vnitrobloku odstranily novější přístavby a zdevastované objekty.
    Rekonstrukce Karlova mostu začala v srpnu 2007. Předloni v listopadu Ministerstvo kultury uvedlo, že při opravě zásadně utrpěla estetická a výtvarná hodnota mostu. Jeho inspekci vadila především výměna kvádrů v zábradlí mostu. Magistrát proti jejím závěrům protestoval, ministerstvo ale jeho námitky neuznalo. Loni v létě si nakonec magistrát za pochybení při rekonstrukci mostu udělil pokutu 54.000 korun. ASOKRD požaduje, aby se práce okamžitě zastavily.
    Kvůli chystané výstavbě výškových budov na Pankráci vyjádřilo UNESCO roku 2007 "vážné znepokojení". Podle Arniky by se mrakodrapy, které tu chce postavit společnost ECM, promítly na horizontu města, a zničily tak jeho unikátní ráz.
    ECM už získala územní rozhodnutí na 104 metrů vysokou budovu ve tvaru písmene V s luxusními byty i na pětasedmdesátimetrový oválný hotel. Několik občanských sdružení kvůli tomu pražský magistrát zažalovalo. Podle Martina Skalského z Arniky soud zatím zrušil dopravní řešení stavby, kvůli čemuž by podle něho stavba neměla vůbec získat stavební povolení. "Zatím se nezdá, že by s tím chtěl kdokoli cokoli dělat," řekl dnes ČTK Skalský ke stavebnímu řízení.
    Jednání Výboru světového dědictví UNESCO se koná jednou do roka zpravidla v červnu nebo červenci; letos se členové výboru sejdou v Brazílii. Loni výbor na zasedání ve španělské Seville vyjádřil "své hluboké znepokojení nad potenciálními dopady tunelového komplexu Blanka". Ten povede od křižovatky Pelc Tyrolka k ulici Myslbekova jakožto součást severozápadní části vnitřního automobilového obchvatu metropole.
    Výbor světového dědictví UNESCO rozhoduje, které památky budou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví. Výbor je ale může přeřadit i na seznam ohrožených památek a poté je z oficiálního seznamu vyškrtnout.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
????????
michal
01.02.10 09:25
!!!!!!!!
Josef Čančík
01.02.10 03:15
>Michal
takyarchitekt
02.02.10 02:16
...
Josef Čančík
02.02.10 03:42
...
Vích
03.02.10 12:26
zobrazit všechny komentáře

Související články