ODS chce před volbami oživit diskusi o Kaplického knihovně

Vložil
ČTK
29.09.2010 13:55
Praha

Praha - ODS chce před volbami rozpoutat novou diskusi o stavbě nové budovy Národní knihovny od architekta Jana Kaplického. Má zodpovědět otázku, zda lidé tuto moderní budovu v Praze chtějí. Kandidát občanských demokratů na pražského primátora Bohuslav Svoboda řekl, že rozhodnutí současného vedení hlavního města v čele s ODS, které stavbu přezdívanou jako chobotnice zablokovalo, lze považovat za chybu. Nelíbí se mu, že Praha měnila bez dostatečného zdůvodnění svůj názor.
    Dodal, že skutečnost, kdy architektonická soutěž skončila "bez výstupu", považuje za "určitou ostudu tohoto státu, tohoto národa".
    Kaplického návrh zvítězil v březnu 2007 v  architektonické soutěži o novou knihovnu, přesto realizován nebyl. Proti projektu se postavil prezident Václav Klaus a pražští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS).
    Lidé se nyní mají podle představ ODS o "blobu" vyjadřovat na sociální síti Facebook. Kromě souhlasu či nesouhlasu mohou navrhovat i jiné místo, než je původně zvažované v letenských sadech. "Budeme tyto hlasy brát v potaz při dalším rozhodování," řekl kandidát ODS Jan Kalousek.
    Michaela Cibulková z Informačního institutu dnes na tiskové konferenci navrhla pro "chobotnici" místo bývalého Stalinova pomníku. Podle vdovy po zemřelém architektovi Elišky Kaplické je projekt, oficiálně nazvaný Oko nad Prahou, určen pro místo, odkud je výhled na metropoli. Takových v Praze mnoho není, dodala.
    Národní knihovna, která architektonickou soutěž vypsala, již se stavbou nové budovy nepočítá. Započala již s rekonstrukcí Klementina a plánuje dostavbu depozitáře v Hostivaři, což ji má pomoci od kapacitních potíží se skladováním knih. Svoboda dnes připustil, že by Kaplického návrh mohl sloužit i pro jiný účel než pro Národní knihovnu. "Metropole jako Praha by se neměla bránit moderním veřejným stavbám, jakým je projekt Kaplického knihovny," uvedl.
    Dodal, že ODS v současné době neřeší případné financování stavby, která by podle Elišky Kaplické stálo 2,3 miliardy korun. "To, co musíme v tuto chvíli rozlousknout, je ano či ne (stavbě)," řekl.
    "Chobotnice" se před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny zastala také sociální demokracie v  čele s Jiřím Paroubkem. "Diskuze by měla být se všemi demokratickými politickými stranami," odpověděla Kaplická na dotaz, zda se nebojí, že bude "zmanipulována" v předvolebním politickém boji.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
čistý populismus
David Teplý
29.09.10 03:57
zobrazit všechny komentáře