Odborníci mají do března doladit plán obnovy vily Tugendhat

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
05.12.2007 11:55
Brno

Brno - Architekti a památkáři by se do konce února příštího roku měli dohodnout na tom jak zpevnit základy brněnské funkcionalistické vily Tugendhat. O statické zajištění budovy se obě strany přely. Způsob zpevnění, který navrhli projektanti, se památkářům nelíbil. Prý by příliš zasáhl do unikátní konstrukce domu. Spor obou stran proto posuzovala skupina nezávislých statiků. Nyní se Brno dohodlo s projekční firmou, že statické řešení změní, řekl dnes ČTK náměstek primátora Ladislav Macek.
    "Je projednána s firmou Omnia změna statického posudku tak, aby vyjádření úřadu památkové péče bylo kladné," řekl Macek. Přepracování projektu a jeho posouzení památkáři by se podle něj mělo stihnout do konce února příštího roku. Když památkový odbor Krajského úřadu Jihomoravského kraje nové řešení schválí, budou moci úředníci vydat stavební povolení a vyhlásit soutěž na stavební firmu.
    Podle Macka je v návrhu rozpočtu Brna na příští pro vilu Tugendhat vyčleněno kolem 20 milionů korun. Kdyby prý peníze nestačily a na stavební práce bylo potřeba víc, lze to řešit v plánu investic. "Těžko dneska říct termín, kdy bude předáno staveniště a konkrétní práce zahájeny. Může to být v listopadu, může to být v  červnu," uvedl Macek.
    Obnova památky, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsána na seznamu UNESCO, přijde na více než 100 milionů korun. Podle Macka lze proto očekávat značný zájem firem o zakázku.
    K navrženému řešení zpevnění konstrukce měli památkáři výhrady, protože právě svým konstrukčním řešením je vila Tugendhat mimořádně cenná. Budovu tvoří ocelový skelet a stropy pater nenesou zdi, ale jen subtilní pochromované pilíře. Právě taková konstrukce umožnila architektovi Ludwigu Miesi van der Rohemu (1886 až 1969) opláštit dům velkými skleněnými tabulemi, které bylo místy dokonce možné zasunout do země. Mies, který je považovaný za otce moderní architektury 20. století, tak vdechl život své myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru; prosklenými zdmi do domu doslova vstupovalo okolí.
    Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 2001. O rok později měla začít její památková obnova. Její start se však kvůli sporům týmů, jež se účastnily výběrového řízení na projektanta, opakovaně odkládal. Potomci původních majitelů kvůli zpožďování nedávno požádali Brno o vrácení památky, zastupitelé to odmítli. Město jim později nabídlo, aby se podíleli na plánování památkové obnovy. Na nabídku zatím nezareagovali.
0 komentářů
přidat komentář

Související články