Novým ředitelem Národní knihovny bude Tomáš Böhm

Vložil
ČTK
19.12.2010 15:05
Praha

Praha - Novým šéfem Národní knihovny (NK) bude bývalý generální ředitel a člen představenstva vydavatelství Ringier Tomáš Böhm. Ve středu ho doporučila výběrová komise. Ministr Jiří Besser (za TOP 09) je rozhodnut doporučení komise respektovat, uvedl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. Ministr Böhma jmenuje v nejbližších dnech, nastoupit by měl k 1. lednu 2011.
    Nově vybraný ředitel uvedl, že prověří všechny sporné investiční projekty NK a nevylučuje, že některá rozhodnutí bývalého vedení přehodnotí. Knihovna je kritizována za drahou rekonstrukci svého sídla, barokního Klementina.
    "Je třeba opravdu velmi rychle prověřit dosavadní investiční kroky Národní knihovny a zbavit je třeba i určitých podezření, která se objevují v médiích. Na to jsem připraven a ubezpečuji každého, že v tomto směru zkušenosti mám," uvedl v rozhovoru pro web ministerstva Tomáš Böhm.
    "Takto zkušený manažer je pro mě určitou zárukou, že vše po ekonomické stránce poběží tak, jak má, a pevně věřím, že jsem vybral správně," uvedl tamtéž ministr Besser.
    Komise kladně hodnotila manažerské schopnosti Böhma, ale upozornila na jeho nedostatky v odborných knihovnických znalostech. To chce Böhm vyřešit kvalitním týmem, kterým se obklopí. Chce prý rovněž obnovit poradní sbor knihovny, jeho záměrem je dále instituci více otevřít veřejnosti.
    Rekonstrukce Klementina by spolu s výstavbou hostivařských depozitářů měla stát zhruba tři miliardy korun. Vedení knihovny podle některých médií dosud neprokázalo, že by mělo na rekonstrukci zpracovaný komplexní rozpočet.
    Dodavatelem stavby jsou firmy Metrostav a Arstav. Architekti si stěžují na to, že na rekonstrukci nebyla vypsána řádná architektonická soutěž. Některým lidem zase vadí, že rekonstrukce zřejmě definitivně pohřbila naděje na výstavbu nové budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického.
    Do vývěrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči. Byli mezi nimi bývalá vedoucí oddělení knihoven ministerstva kultury Blanka Koubová, někdejší tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů a současný šéfredaktor časopisu Grand Biblio Jaroslav Císař a architektka Eva Heyworth. Současný ředitel Pavel Hazuka se nepřihlásil.
    Ve výběrové komisi zasedlo devět lidí - náměstci Radek Zdráhal a Michaela Vojtová, poradkyně ministra Hana Červenková, Zdeněk Jirek z odboru vnitřní správy a investic, Marek Kupsa z odboru pro strategii a dotační politiku, ředitel Knihovny Akademie věd Martin Lhoták, ředitel Parlamentní knihovny Karel Sosna, ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda a předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR Vít Richter.
    Komise si na základě pohovorů vybrala do druhého kola dva uchazeče - Císaře a Böhma. Císař se jim líbil jako odborník, ale nepřesvědčil manažerskými schopnostmi.
    "Svou roli pravděpodobně sehrál i fakt, že Národní knihovna čerpá v současné době stovky milionů investic na rekonstrukci Klementina a další rozsáhlé investice ji ještě čekají. Manažerská zkušenost je v takovém případě pochopitelně obrovskou předností," uvedlo ministerstvo kultury na svém webu.
    Závěrečné hlasování komise bylo nakonec jednoznačné, devět lidí z devíti hlasovalo pro manažera Böhma.
    Böhm (1961) je absolventem pražské VŠE, studoval také v Londýně. V 90. letech pracoval v několika společnostech jako konzultant a posléze jako finanční ředitel společnosti Creditanstalt Securities. Na přelomu tisíciletí se stal finančním ředitelem společnosti Ringier ČR, kde působil jako člen představenstva. Od roku 2001 pak společnost pět let vedl. V posledních letech se věnuje ekonomickému poradenství, krizovému managementu, mediálnímu poradenství v  oblasti tiskových médií a knižní produkce.
    Kvůli kauze kolem projektu Kaplického odvolal ministr kultury Václav Jehlička (tehdy KDU-ČSL) z funkce v  září 2008 tehdejšího ředitele NK Vlastimila Ježka. Bez výběrového řízení ho nahradil šéf Památníku národního písemnictví Pavel Hazuka.Tomáš Böhm
* 19. března 1961

Vzdělání: vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze (1984), absolvoval také studium ekonomie na Londýnské univerzitě ve Velké Británii (1991)
Kariéra: po škole působil na ekonomických postech v několika společnostech, byl mimo jiné členem představenstva firmy provozující v ČR restaurace rychlého občerstvení KFC nebo finančním ředitelem obchodníka s cennými papíry Creditanstalt Securities; v  srpnu 1998 přišel do vydavatelství Ringier, dva roky působil jako finanční ředitel a poté do roku 2001 vedl časopiseckou divizi vydavatelství, v březnu 2001 se stal generálním ředitelem Ringieru, odkud odešel v listopadu 2006; v  minulosti například vedl vlastní firmu zaměřenou na mediální poradenství
Ostatní:
- loni se zúčastnil konkurzu na nového ředitele pražské zoologické zahrady
- působil také ve vedení Unie vydavatelů denního tisku, začátkem roku 2007 se stal prezidentem její správní rady.
0 komentářů
přidat komentář

Související články