NATO plánuje nové sídlo, ČR má přispět půl miliardy

Vložil
ČTK
07.02.2008 21:25
Praha

Praha - Severoatlantická aliance (NATO) plánuje výstavbu svého nového sídla v Bruselu a Česká republika na ni má jako členský stát přispět celkově asi 21 miliony eur (kolem půl miliardy korun). V částce, kterou Česko má dát na stavbu v rozmezí let 2008 až 2013, je zahrnuta i rezerva na případnou inflaci. Materiál má v pondělí projednat vláda.
    Společná část stavebního projektu bude financována z rozpočtu NATO. Náklady na prostory pro národní delegace budou hradit jednotlivé země samy.
    České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že sdílené náklady na výstavbu nového ústředí NATO budou činit asi 1,15 miliardy eur (necelých 30 miliard korun). "Česká republika z této sumy uhradí na základě dřívější dohody 1,6 procenta," uvedla mluvčí Zuzana Opletalová.
    Podle ní je výstavba nového sídla NATO fakticky zatím ve fázi plánů, do země se ještě ani jednou nekoplo. "Ale jde o poměrně vysokou investici, kterou předem musí projednat vláda," dodala.
    O vybudování nového sídla aliance rozhodla na summitu ve Washingtonu v roce 1999. Nová budova ústředí by měla vyrůst na pozemku bývalého vojenského letiště nacházejícího se poblíž současného sídla NATO. To funguje čtyři desítky let a nevyhovuje dnešním nárokům členských států. Aliance se od svého vzniku podstatně rozšířila - nyní má 26 členů, což je dvakrát tolik než na počátku v roce 1949.
0 komentářů
přidat komentář