Nadace vypsala tendr na opravu pražského Mánesa za 150 milionů

Vložil
ČTK
31.01.2012 21:10
Praha

Praha - Nadace českého výtvarného umění (NČVU) dnes vypsala výběrové řízení na opravu budovy pražského Mánesa. ČTK to dnes sdělil předseda správní rady NČVU Martin Pavala. Samotná rekonstrukce by mohla začít v březnu, potrvá asi do podzimu 2013. Podle dřívějších informací bude stát 150 milionů korun.

    "Uzávěrka tendru je stanovena na 29. února tak, aby během března mohla být podepsána smlouva a následně zahájena očekávaná oprava," uvedl Pavala. Dodal, že firma zakázku zveřejnila, i když je soukromým subjektem a zákon jí to tak nenařizuje. "Důvodem je snaha o maximální transparentnost všech kroků," dodal.
    Podmínky výběrového řízení jsou podle něj záměrně nastaveny poměrně tvrdě. "Nadace, pro niž rekonstrukce Mánesu představuje finančně i provozně obrovskou zátěž, si v žádném případě nemůže dovolit riziko případné spolupráce s firmou, která nemá dostatečné personální i finanční zázemí," zdůraznil.
    Pavala již dříve ČTK řekl, že NČVU, která objekt vlastní, chce práce ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů, na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr. Nadace doufá, že se jí alespoň další třetinu peněz potřebných na rekonstrukci Mánesa podaří získat z norských fondů a Evropské unie nebo od sponzorů.
    Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány. Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly.
    Funkcionalistickou budovu Mánesu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil NČVU.
0 komentářů
přidat komentář

Související články