Po rekonstrukci se otevřela výstavní síň Mánes

Vložil
ČTK
29.05.2014 09:50
Praha

Otakar Novotný

Snímek z třicátých let 20. století; zdroj NČA

Praha - Po dvouleté rekonstrukci se včera částečně pro veřejnost otevřela výstavní síň Mánes. První výstava, kterou významná památka pražského funkcionalismu hostí, je přehlídka kreslíře a karikaturisty Ivana Steigera. Restaurace ve spodních prostorách čeká na kolaudaci a měla by se otevřít v létě.

    Mánes patří Nadaci českého výtvarného umění, která rekonstrukci platila a zůstal jí po ní dluh. Bude také sama dávat dohromady výstavní program. Podle vedení nadace mají o výstavu v tradičním pražském galerijním prostoru umělci zájem, bude ale prý nutné, aby se na jeho provozu například s podporou sponzorů finančně podíleli. Nadace prostory Mánesa také pronajímá za čistě komerčními účely.
    V současné době se také mění správní rada nadace, kterou část výtvarné obce dlouhodobě kritizuje za to, že mimo jiné údajně špatně spravuje nadační majetek a nereprezentuje zájmy umělců. Nadace vždy kritiku odmítala s tím, že kverulanti mají sami do nadace kandidovat, nominovat své zástupce mohou umělecké spolky. Někteří z kritiků prostřednictvím spolku Skutek do rady v minulých dnech kandidovali, ale žádný z nich zvolen nebyl.
    Kdo zvolen byl, není zatím zřejmé, na internetové stránce nadace je stále složení dřívější rady. Nedozvěděli se to ani neúspěšní kandidáti.
    Budovu Mánesu na Masarykově nábřeží si v letech 1929 až 1930 postavil Spolek výtvarných umělců Mánes pro výstavy a jako své zázemí. Současná rekonstrukce tedy trvala dvakrát tak dlouho, jako stavba nové budovy. Stavba v podobě nízkého kvádru s velkými prosklenými plochami vznikla podle návrhu architekta Otakara Novotného, žáka Jana Kotěry.
    Spolek Mánes budovu provozoval do roku 1956, kdy byl násilně rozpuštěn, a objekt převzal Český fond výtvarných uměn. Spolek obnovený v roce 1990 pak usiloval o vrácení domu u soudu, avšak neuspěl. Dům dnes patří nadaci, již soudy uznaly jako právní nástupce fondu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články