Na opravu vily Tugendhat může Brno požádat o dotaci EU

Vložil
ČTK
08.04.2009 20:15
Brno

Brno - Funkcionalistická vila Tugendhat se možná opraví z velké části z evropských peněz. Na opravy památek původně nebylo možné evropské dotace žádat a pokud je majitelé chtěli získat, museli žádat například o podporu turismu. Pro památky UNESCO se však situace nově změnila. V integrovaném operačním programu se titul na financování jejich oprav objevil, a Brno tak na vilu Tugendhat může získat i přes 100 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Daniel Rychnovský.
    Kolik bude oprava vily stát, není zatím jisté. Výběrové řízení na projekt a restaurátorské práce radnice teprve vyhlásí. Podle Rychnovského se však ve dřívější, později zrušené soutěži mluvilo o 150 milionech korun. Tentokrát by však částka měla být nižší, protože některé části interiérového vybavení se nebudou restaurovat tak složitou formou, kterou navrhovali projektanti původně, řekl.
    Vila Tugendhat významnou památkou UNESCO, takže lze podle Rychnovského doufat v úspěch žádosti. Připustil však, že vše mohou zkomplikovat léta se táhnoucí spory architektů. "Byli bychom asi bláhoví, kdybychom tyto věci nebrali v potaz," řekl. Radnice však podle něj musí záměr opravy tlačit dopředu, protože památkáři stanovili pro dokončení obnovy termín a většina prací se musí stihnout do roku 2011.
    "Je logické, že ta věc bude komplikovaná, že se budeme potýkat po celou dobu s vášněmi jednotlivých skupin architektů, ale i přesto tu památku nemůžeme nechat spadnout," uvedl.
    Oprava vily se plánuje léta, původní výběrové řízení na projektanta radní loni po letitých sporech architektů zrušili. Letos vyhlásili soutěž novou - tentokrát na kompletní dodávku památkové obnovy i jejího vyprojektování. Podmínky tendru nyní sepisuje pro radnici externí firma.
    Vilu Tugendhat navrhl pro pozemek v brněnských Černých Polích architekt Ludwig Miese van der Rohe (1886 až 1969) v roce 1928. Vila určila nová měřítka moderního bydlení. Prosklený hlavní obytný prostor se zimní zahradou je jen náznakově dělen volným stěnami, čímž architekt uskutečnil svou myšlenku kontinuálního obytného prostoru. Objekt měl i originální vybavení interiéru, například řešení koupelen i topení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články