MMR plánuje zrušit 200 ze 700 stavebních úřadů

Vložil
ČTK
11.12.2008 20:55
Praha

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj v připravovaném návrhu novely stavebního zákona počítá se zrušením přibližně 200 stavebních úřadů. Jejich pravomoci by se měly přesunout na takzvané pověřené obce. V současnosti stavební úřady v Česku působí zhruba na 700 místech. ČTK to dnes řekl mluvčí MMR Hynek Jordán. Nespokojenost s plánem vyjádřili představitelé obcí.
    "Jsme zásadně proti," řekl ČTK výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR Jaromír Jech. "Rušení stavebních úřadů považují starostové, a tedy i Svaz měst a obcí, za oddálení státní správy občanům," dodal.
    Lidé by údajně kvůli vyřizování stavebních záležitostí museli cestovat na větší vzdálenosti. V  minulosti se podle Jecha snahy o zrušení části stavebních úřadů již objevily, dosud prý však neuspěly. "Věřím, že je uhájíme i nyní," poznamenal.
    Zhoršení služeb při stavebních řízeních se však mluvčí MMR neobává. "Snahou MMR je racionalizace státní správy v době krize, ale zároveň nechceme omezovat služby obyvatelstvu," uvedl Jordán.
    Stavební úřady jsou hlavní institucí pro ohlašování a povolování staveb. Posuzují například, jestli jsou projekty staveb v souladu s územním plánem a zda projekt řeší obecné požadavky kladené na výstavbu. Ve stavebním povolení také stanovují podmínky pro provedení stavby
    Do připomínkového řízení by měl jít návrh novely podle informací na internetových stránkách MMR ke konci prvního čtvrtletí 2009.
0 komentářů
přidat komentář

Související články