Města se i po 20 letech potýkají se stavbami komunismu

Vložil
ČTK
29.04.2010 20:35
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Historická města v Česku se po i po 20 letech od pádu komunismu potýkají s následky socialistické architektury a urbanismu. V  mnoha městech Česka například stále nejsou vyřešeny proluky po zdemolovaných objektech v historické zástavbě, řekl dnes novinářům při zahájení konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) předseda organizace Petr Sedláček. V Uherském Hradišti se sešlo zhruba 170 zástupců měst a obcí, památkářů, architektů či vlastníků památek.
    "Musíme pro ně najít využití, které bude důstojné a nebude se tvářit jako nějaká historie. Známe ve světě spoustu příkladů, že je možné i v historické zástavbě přiznat nádhernou novostavbu s moderní architekturou," naznačil možná řešení dostavby proluk Sedláček.
    Účelem konference nazvané Dědictví nedávné minulosti a problém současnosti je podle něj především veřejná diskuse. "Prezentují se dobré i  špatné příklady z praxe. Utkávají se zde investoři, památkáři i architekti, kteří na semináři nejsou zatíženi tlakem konkrétní kauzy. Je dobré tyto názory znát a pomoci tak všem poučit se z chyb jiných," uvedl předseda SHS ČMS, který je zároveň místostarostou Kroměříže.
    "Lidé, kteří do ní přijíždějí po pěti či deseti letech, nám říkají, jak se město obrovsky změnilo. Myslím, že se pozitivně projevilo, že radnice v minulosti opravila objekty, které zůstaly v  majetku města. Když poté soukromé objekty zůstávaly těmi posledními škaredými, vlastníci byli vstřícnější k tomu dát je do pořádku. My jsme jim zase pomáhali získat nějakou státní dotaci tak, aby ty budovy vypadaly tak důstojně jako dnes," přiblížil Sedláček.
    S následky socialistické architektury se potýkalo také Uherské Hradiště, které bylo mezi třemi finalisty v klání o  Historické město roku 2009. "Stačí se podívat například dva panelové domy postavené v městské památkové zóně nebo na budovu klubu kultury. Nyní zase řešíme problémy s reklamou či umístěním klimatizačních jednotek," řekl místostarosta Stanislav Blaha. Právě fenomén reklamy je druhým velkým tématem uherskohradišťské konference.
    Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v  listopadu roku 1990 a momentálně sdružuje 203 obcí, měst a městských částí, ve kterých žije dohromady více než tři miliony obyvatel.
0 komentářů
přidat komentář