Majitelé domů chtějí náklady na zateplování odečítat z daní

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
17.02.2009 22:45
Praha

Praha - Vlastníci domů by měli mít po dobu trvání hospodářské krize možnost uplatnit výdaje na zlepšení technických parametrů domů jako daňově uznatelný náklad. Požaduje to Občanské sdružení majitelů domů (OSMD), řekl dnes ČTK jeho předseda Tomislav Šimeček. V praxi by se to prý týkalo například výměny oken a dalších výdajů na zateplování budov.
    "V době krize by to stimulovalo vlastníky k investicím do bydlení," uvedl šéf sdružení. Výhodou by prý bylo, že by se to týkalo i majitelů domů s nájemními byty. Podrobně chce OSMD představit svůj návrh na tiskové konferenci 19. února.
    Výdaje do zateplování budov by si jejich majitelé mohli dát přímo do nákladů. V  současnosti jsou podle Šimečka z hlediska zákona náklady na zateplování pojímané jako modernizace a podléhají proto odpisům. Odpisy pak prý trvají po dobu životnosti modernizace, podle Šimečka tedy až 30 let.
    Veřejnou podporu zateplování budov poskytuje především program Panel Státního fondu rozvoje bydlení. Dosud se týkala jen panelových domů, podle nedávného sdělení ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobody by se však měla vztahovat i na další budovy. Pro letošní rok počítá rozpočet Panelu s možností uzavřít smlouvy s příjemci dotací za 3,5 miliardy korun. Podle Svobody by se však budoucí rozpočet programu měl výrazně zvýšit. Panel jako významný nástroj v protikrizových opatřeních označila také Národní ekonomická rada vlády (NERV).
    Vedle národních zdrojů určených na zateplování tuzemských bytů a domů by zároveň do Česka mohlo přijít dalších až 13 miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
0 komentářů
přidat komentář