Liberečtí památkáři hledají pomoc na ministerstvu

Zdroj
Petra Laurinová
Vložil
ČTK
11.04.2007 11:05
Liberec

Liberec - Liberecká pobočka Národního památkového ústavu požádala ministerstvo kultury, aby zasáhlo kvůli nečinnosti Krajského úřadu Libereckého kraje ve věci výstavby společenského a obchodního centra Liberec Plaza. Památkáři kraj již v lednu požádali o prozkoumání rozhodnutí magistrátu o  výstavbě. Odpověď od úřadu ale přišla po uplynutí zákonem stanovené lhůty. Úřad v ní navíc památkářům sdělil, že neshledal důvody pro zahájení přezkumného řízení. ČTK o tom dnes informoval památkář Jiří Křížek.

    "Domníváme se, že pochybení ze strany města při vydání rozhodnutí přetrvávají, a trváme proto na jejich zrušení," dodal Křížek. Podle památkářů magistrát při vydání územního rozhodnutí pochybil, protože projekt nerespektuje vyhlášku, která se vztahuje k  historickému jádru Liberce a památkové zóně. Novostavba sníží společenské využití památkové zóny, poruší obraz města a v lokalitě se zvýší dopravní zatížení. Projekt navíc ignoruje stavební vývoj na Šaldově náměstí, varují památkáři. "Od počátku urbanistického vývoje Liberce nebyla plocha nikdy zastavěna a z části sloužila jako veřejná zeleň, dokládají to dobové fotografie," upozornil Křížek. Dodal, že stavba popírá historický vývoj a hodnotu památkové zóny.
    Proti obřímu komplexu vznikla už loni na podzim petice, podepsalo ji téměř 5000 lidí. Odpůrci stavby se obrátili se žádostí o  pomoc i na veřejného ochránce lidských práv. Ombudsman jim poradil, aby stejně jako památkáři požádali krajský úřad o přezkoumaní územního rozhodnutí. "To jsme již učinili, ale ani my jsme se žádné reakce nedočkali. Dnes tam odneseme novou žádost, tentokrát podepsanou 15 ze 39 zastupitelů," dodala členka libereckého zastupitelstva Zuzana Kocumová s tím, že stavba je v rozporu s platným územním plánem a zasahuje do ploch veřejné zeleně.
    Nové nákupní centrum by mělo vyrůst v blízkosti historické radnice na místě zkrachovalého projektu Galerie Galas z počátku 90. let. Původní investor zkrachoval, a Šaldovo náměstí tak přes deset let hyzdila obrovská jáma plná vody. Loni na podzim představila společnost Plaza Centers záměr postavit na místě velké obchodně-zábavní centrum za zhruba 900 milionů korun, jehož součástí bude i podzemní parkoviště. Za hektarový pozemek, který od města získala, nabídla 40 milionů korun. Od Vánoc má i územní rozhodnutí. Investor staveniště již oplotil a začal na něm provádět přípravy pro výstavbu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
ehm..
dwoika
13.04.07 01:59
zobrazit všechny komentáře