Křeček se začal zabývat devastací obchodního domu Ostravica

Vložil
ČTK
20.03.2014 17:50
Brno

Brno - Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se začal zabývat devastací památkově chráněných objektů bývalého obchodního domu Textilia-Ostravica a Moravsko-ostravské obchodní a průmyslové banky v Ostravě. ČTK to dnes řekla mluvčí kanceláře veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková. Podle ní totiž dosavadní poznatky nasvědčují tomu, že vlastník objektů, firma Amádeus real, zanedbává péči o ně. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jednala by v rozporu se stavebním zákonem i zákonem o státní památkové péči. Křeček nyní prověří postup státních orgánů vůči firmě.

    Zkáza obchodního domu začala před 13 lety, kdy se při nepovolené rekonstrukci zřítil strop. Následné nedostatečné zajištění objektu proti vniknutí cizích osob vedlo ke zhoršení stavebně-technického stavu objektu, který je nyní kritický.
   
Pracovníci Národního památkového ústavu zjistili, že do objektu zatéká způsobené chybějící střešní krytinou nad dvorními trakty. Chybí na něm totiž části okapů. Zničená okna přispěla ke zhoršení statických poruch, ke zničení krovů, poškození stropů, zdiva a k devastaci interiérů. V důsledku nezabezpečení objektu z něj zloději ukradli části ocelové nosné konstrukce.
    Objekt je zařazený na seznamu nejohroženějších kulturních památek v republice. Úřady se v letech 2011 až 2013 snažily přimět vlastníka, aby o budovy řádně pečoval. Změna zatím nenastala, přestože bylo firmě nařízeno provést nejnutnější práce na zajištění objektu do konce února letošního roku.
    Podle Křečka "nelze přehlédnout podobnost s kauzou zdevastovaného areálu Lázní Kyselka". Šetření kanceláře ombudsmana, důsledná práce úřadů a zájem veřejnosti vyvolaly tlak na vlastníka památky, který se o ni následně začal starat. Křeček doufá, že obdobně skončí i ostravská záležitost.
0 komentářů
přidat komentář

Související články