Společnost chce po Ostravě 1,6 miliardy za zmařenou investici

Zdroj
Vlastimil Vyplel
Vložil
ČTK
05.12.2012 15:00
Ostrava

Ostrava - Firma Amádeus Real, která měla stavět v Ostravě obchodní centrum, chce po městě 1,6 miliardy korun za zmařenou investici. Ostravští zastupitelé dnes rozhodli, že nezaplatí. Spor tak směřuje k soudu. Městští zastupitelé také v usnesení schválili, že se má záležitostí dále zabývat obvod Moravská Ostrava a Přívoz.
    
Společnost Amádeus Real v březnu odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města. Tam měl stát plánovaný obchodní komplex. Developer od smlouvy odstoupil, poté co mu centrální městský obvod nedal souhlas s umístěním stavby. Obvod nakonec souhlas dodatečně udělil. Město pak odstoupení od smlouvy písemně zpochybnilo.
     "Podle tvrzení Amádea Real město porušilo podmínky tím, jak jednal obvod Moravská Ostrava a Přívoz. My jsme se tomu snažili předejít. Věděli jsme, že tahle situace může nastat, a upozorňovali jsme na to městský obvod," řekl ostravský primátor Petr Kajnar.
     Společnost Amádeus Real v dopise radnici uvedla, že chce od města 1,58 miliardy korun. Z toho 1,3 miliardy je částka, kterou podle firmy vyčíslil znalecký ústav jako ušlý zisk společnosti.
     Starostu Moravské Ostravy a Přívozu Jiřího Havlíčka dnešní rozhodnutí městských zastupitelů o tom, že právní spor má řešit obvod, překvapil, protože materiál prý před jednáním neměl k dispozici. "Trváme na tom, že jsme postupovali správně a s nejlepším vědomím a svědomím," řekl Havlíček. Smluvním partnerem společnosti Amádeus Real je navíc podle něj město, a ne obvod. Obvod podle starosty musí záležitost řešit v součinnosti s městem.
     Developer plánoval výstavbu obchodního centra a jeho propojení s historickými objekty, v  nichž v minulosti sídlil Módní dům Ostravica-Textilia a které léta chátrají. Po odstoupení od kupní smlouvy Amádeus Real trojici historických domů, z nichž dva jsou památkově chráněné, nabídl městu k odkoupení. Město to odmítlo, protože podle něj pořizovací cena byla nižší, než společnost chtěla. Firma v dopise městu oznámila, že budovy bývalého Módního domu Ostravica-Textilia prodá v  dražbě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články