Knihovna představí vítězný návrh na novou budovu

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
01.03.2007 17:15
Praha

Praha 1. března (ČTK) - Národní knihovna v pátek představí vítěze soutěže na stavbu své nové budovy. Mezinárodní porota v tomto týdnu v Praze posuzovala anonymně osm nejlepších návrhů. Jako o favoritovi soutěže se mezi odborníky spekuluje o Janu Kaplickém, slavném architektovi českého původu žijícím v Británii.
    Podle informací ČTK porota vítěze vybrala jednomyslně, hlasovali pro něj všichni její členové. Vzhledem k tomu, že členy poroty byli nejméně dva lidé, kteří se pro Kaplického již dříve vyjadřovali, lze předpokládat, že vítězem se stal on. Ředitel knihovny Vlastimil Ježek ho na vypsání soutěže upozornil osobním dopisem. Členka poroty, slavná architektka Zaha Hadidová se pak netají tím, že je Kaplického velkou obdivovatelkou.
    Finalisty soutěže jsou podle informací Národní knihovny v abecedním pořadí britské studio Carmody Groarke, Dagmar Richterová (ateliér DR_D) z Německa, ateliér Emergent Toma Wiscombeho z USA, britský ateliér Future Systems s Janem Kaplickým, švýcarský tým Holzer Kobler Architekturen, čeští HŠH architekti, John Reed Architecture z USA a německý ateliér MVMarchitekt + starkearchitektur.
    Knihovna by chtěla novou budovu, jež má řešit dlouhodobé prostorové problémy instituce, začít stavět v roce 2008; v roce 2010 by podle současných odhadů měla nová stavba na Letné stát. Budova by podle vedení knihovny i zástupců města měla být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku. Praha dlouho stavbu významného světového architekta nedostala - po Tančícím domu Franka Gehryho a Vlada Miluniče to již byl jen Zlatý Anděl Jeana Nouvela.
    Do mezinárodní projektové soutěže na stavbu knihovny se loni přihlásilo přes 760 architektů a studií z různých zemí. Modely navrhované stavby nakonec zaslaly čtyři stovky zájemců.
    Plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Plánované náklady na soutěž představují částku 26,5 milionu korun, z toho je 600.000 eur (přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.
    Vítězství v soutěži ale zdaleka neznamená, že taková stavba bude na Letné stát. Své slovo budou mít město i památkáři, stavět by se mělo na hranici památkové rezervace.
    Kaplický by přinejmenším v jedné člence poroty mohl mít svého příznivce. Slavná architektka Zaha Hadidová se netají tím, že je jeho velkou obdivovatelkou. Radikální a progresivní architektonické, typicky oblé a organicky vyhlížející tvary Kaplického staveb znají hlavně Britové - ateliér Future System, který v roce 1978 založil, stojí za známým a ceněným novinářským centrem Lord's na londýnském kriketovém stadionu, slavný je i jeho obchodní dům Selfridges v Birminghamu.
Jak by jeho návrh přijalo české prostředí, nelze odhadovat. Ač je nyní Kaplický spolu s Evou Jiřičnou v zahraničí nejznámějším českým architektem, v Česku dosud nic nepostavil. Jiřičná o stavbu knihovny nesoutěžila, byla předsedkyní poroty. Soutěžil o památník na Újezdě, ale jeho ateliér vypadl v prvním kole. Předložil i projekt na schody do parku na Letné, ale úředníci jej zamítli.
    S budovou knihovny od Kaplického by se Praha dostala do první ligy současné architektury; jeho stavby jsou však někdy kritizované z praktických důvodů jejich uživateli.
    Podle ředitele NK je všech osm návrhů ve druhém kole špičková architektura, v části z nich může sídlit velká knihovna ihned, v části po drobných úpravách.
    Kaplický knihovnu zatím mezi stavbami, jež jeho ateliér postavil, nemá. V soutěži na novou pařížskou knihovnu byl druhý. "Ale je to nádherný nápad, doufám, že to vyjde, mohlo by to být světové," uvedl ještě před začátkem soutěže. Praha by podle něj potřebovala několik skutečně moderních staveb.
7 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Svetova knihovna
Jan Sommer
01.03.07 06:25
tak už?
Viktor Vlach
02.03.07 10:50
Výsledky
Martin Rosa
02.03.07 10:18
urcite alespon jednu vilu v Praze ma
Jan Kožnar
02.03.07 10:06
zobrazit všechny komentáře

Související články